< Wróć

Rozliczenie działalności prowadzonej w miejscu zamieszkania

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu przedsiębiorców na siedzibę prowadzonej przez siebie firmy wybiera własne mieszkanie. Takie rozwiązanie posiada swoje mocne i słabe strony, dlatego też decydując się na nie, trzeba dokładnie sprawę przemyśleć. Za wyborem tej właśnie opcji przemawiają przede wszystkim względy finansowe. Jeżeli np. ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie zawsze stać go na wynajęcie biura. Poza tym wydatki lokalowe mogą zostać zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu. Nie każda też działalność wymaga organizowania siedziby poza miejscem zamieszkania – w domu często pracują dziennikarze, graficy, tłumacze, architekci etc.

Komu przysługują odliczenia?

Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu (bądź w wynajętym) pozwala co prawda obniżyć koszty samozatrudnienia, ale o kilku sprawach trzeba w tym momencie pamiętać. Nie wszystkie wydatki poniesione na utrzymanie lokalu zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. Takie odliczenia przysługują tylko wówczas, kiedy świadczone przez przedsiębiorcę usługi nie wiążą się z koniecznością wykonywania ich w siedzibie klienta. Koszty uzyskania przychodu wyliczane są proporcjonalnie do powierzchni części mieszkania przeznaczonej na cele firmowe. Najwygodniej wygospodarować w mieszkaniu jedno pomieszczenie wyłącznie na potrzeby firmy. Jeżeli ktoś wynajmuje mieszkanie, również ma prawo zaliczenia wydatków mieszkaniowych do kosztów firmy, lecz konieczne jest udokumentowanie wynajmu.

Jak korzystać z odliczeń?

Udokumentowane muszą być również opłaty takie jak czynsz, rachunki za telefon, Internet i za media. Wszystkie faktury muszą być wystawione na przedsiębiorcę. Trzeba mieć przy tym na uwadze fakt, iż mieszkanie służy celom prywatnym, w związku z czym wrzucenie w koszty firmowe pełnych kwot figurujących na fakturach może zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy. Aby uniknąć nieporozumień, najrozsądniej jest zawrzeć odrębne umowy – np. z dostawcą Internetu czy operatorem sieci komórkowej – na korzystanie z powyższych usług. Do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć też wydatki na wyposażenie czy remont – ale pod warunkiem, że mają one związek wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą. Osoby wykorzystujące część mieszkania na cele firmowe muszą liczyć się z tym, że zapłacą wyższy podatek od nieruchomości – mają obowiązek zgłosić w urzędzie miasta lub gminy to, iż prywatne mieszkanie jest jednocześnie siedzibą ich firmy. Wysokość podatku uzależniona jest od stawek podatku od nieruchomości na terenie danej gminy bądź miasta. Należy także pamiętać o tym, by umieć każde odliczenie uzasadnić przed fiskusem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x