< Wróć

Zwrot towaru zakupionego przez Internet

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zakupy przez Internet cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. To wygodna forma zaopatrywania się w różnego rodzaju produkty czy korzystania z usług. Płatności można dokonać online, zamówiony przez klienta towar zostaje dostarczony pod wskazany przez niego adres, kupujący nie jest również ograniczony takimi czynnikami jak lokalizacja sprzedawcy czy godziny otwarcia sklepu. Niejednokrotnie zdarza się jednak tak, że po otrzymaniu przesyłki konsument stwierdza, że jej zawartość nie spełnia jego oczekiwań bądź jest niezgodna z opisem. Jak przedstawia się kwestia zwrotu towaru zakupionego przez Internet?

Jak odstąpić od umowy?

Zakupy online to umowa zawierana na odległość. Konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od niej. Ma na to 10 dni licząc od dnia, w którym towar został wydany bądź od dnia zawarcia umowy dotyczącej świadczenia określonych usług. W szczególnych przypadkach klient może odstąpić od umowy w przeciągu 3 miesięcy – aczkolwiek tylko wtedy, jeżeli sprzedawca nie potwierdził informacji takich jak np. swoje dane, cena produktu lub usługi czy nie zamieścił adnotacji o tym, iż klient ma 10 dni na odstąpienie od umowy (wskazana jest dokładna lektura regulaminu sprzedaży). O odstąpieniu od umowy trzeba poinformować sprzedawcę na piśmie bez konieczności podawania przyczyny podjęcia takiego kroku. Sprzedawca z kolei nie może wymagać, aby do odstąpienia od umowy doszło po uiszczeniu przez klienta opłaty. Odstępując od umowy, konsument godzi się na zwrot towaru, na co ma maksymalnie 14 dni.

Na co należy uważać?

Jeśli towar został zakupiony na portalu aukcyjnym, duże znaczenie ma to czy nastąpiło to w drodze licytacji, czy też poprzez skorzystanie z opcji „kup teraz”. W tym pierwszym przypadku kupującemu nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy, w drugim zaś – jak najbardziej tak. Zakup w drodze licytacji nie wyklucza jednak dochodzenia przez klienta roszczeń z tytułu niezgodności zakupionego towaru z umową. Spełnienia wymagają przy tym pewne warunki, a jednym z nich jest to, że sprzedawca musi być przedsiębiorcą. Przepisy o odstąpieniu od umowy nie obowiązują w wielu przypadkach, m. in. przy usługach z zakresu hazardu, dostarczania prasy, realizowania świadczeń zdeterminowanych pod kątem cenowym wyłącznie cenami na rynku finansowym czy związanych z zapisanymi na informatycznych nośnikach danych nagraniami audialnymi i wizualnymi, jeśli klient usunął z nich oryginalne opakowanie. Wspominane przepisy nie są wiążące również wówczas, kiedy kupujący zgodził się na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem podawanego powyżej terminu 10 dni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2mongolian


0
Would love your thoughts, please comment.x