< Wróć

Podwyżka stawek diet w delegacjach służbowych

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Z dniem 1 marca 2013 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące organizacji podróży służbowych, związane z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej. Zmianom ulegną przede wszystkim stawki diet, do jakich uprawnieni są pracownicy odbywający podróże służbowe.

Dotychczas obowiązywały pracowników zasady wyliczania diet w podróżach służbowych z rozporządzenia sprzed 10 lat. Konieczne więc stało się ich zaktualizowanie. Wzrost cen produktów konsumpcyjnych i usług, jak również w szczególności paliw, powodował, że stawki diet były nieadekwatne do ponoszonych przez pracowników kosztów. Pracodawcy byli świadomi tego faktu, ale ci, którzy zdecydowali się na podwyżkę diety, musieli potrącić od nadwyżki podatek dochodowy i opłacić składki ZUS.

Dziś diety się zwiększają. Za jeden dzień delegacji służbowej w kraju pracownik otrzyma od pracodawcy dietę w wysokości 30 zł. Do tej pory stawka ta była o 7 zł niższa. Dieta ulegnie zmniejszeniu, jeśli pracownik będzie miał zapewniony posiłek w trakcie delegacji. Jeśli pracownik w podróży służbowej przenocuje w hotelu, maksymalnie pracodawca będzie mógł mu zwrócić 600 zł diety, o ile pracownik przedstawi rachunek za taki nocleg.

W przypadku podróży służbowych za granicą, stawki diet uzależnione będą od tego, do jakiego kraju wyjeżdża pracownik, choć stawki dla poszczególnych państw też uległy zmianie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x