< Wróć

Niższy ZUS – za jakiego pracownika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Koszty pracy w naszym kraju nie należą do najniższych – w głównej mierze za sprawą składek jakie za każdego pracownika musi odprowadzać pracodawca. Są to przede wszystkim składki na ZUS, ale także na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie da się ukryć, że wszystkie te zobowiązania finansowe stanowią dla pracodawców duże obciążenie, nic też zatem dziwnego, że poszukują oni sposobów na ich zmniejszenie. Czy jest to możliwe? Tak – ale pod warunkiem, że zwraca się uwagę na to, kogo się zatrudnia i w jakiej formie.

Sposoby na obniżenie składek ZUS

Należy na początku zaznaczyć, iż składki zus 2013 są dla płatników większe aniżeli w roku ubiegłym – tym większego zatem znaczenia nabiera słowo „oszczędności”. W celu uniknięcia opłacania niektórych składek pracodawcy powierzają pewnym osobom wykonywanie określonych czynności na podstawie umowy zlecenia. Objęta jest ona obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, rentowe i emerytalne (chorobowe jest dobrowolne). Jeżeli zatem płatnik podpisze taką umowę z kimś, kto jest zatrudniony na umowę u pracę u innego pracodawcy, nie musi odprowadzać obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne (poza składką na ubezpieczenie zdrowotne, która jest opłacana przez zleceniobiorcę). Zleceniobiorcy mogą co prawda z tej opcji skorzystać, ale na zasadzie dobrowolności. Zawrzeć umowę zlecenia bez konieczności odprowadzania wspominanych stawek można też z emerytem bądź rencistą pracującym na umowę o pracę w innej firmie. Bardzo wygodnym dla płatników rozwiązaniem jest zatrudnianie na zlecenie uczniów bądź studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. W tym przypadku nie trzeba opłacać składek ani na ubezpieczenie społeczne, ani na zdrowotne. Zawarcie umowy zlecenia z kimś, kto pracuje już na umowy zlecenia również jest sposobem na zminimalizowanie obciążeń leżących po stronie płatnika.

Co ze składkami na FP i FGŚP?

Co się zaś tyczy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, obowiązku ich płacenia można uniknąć jedynie wtedy, kiedy osoba zatrudniana w ramach stosunku pracy (ale nie na umowę zlecenia) liczy sobie więcej niż 50 lat i która co najmniej przez 30 dni poprzedzających nawiązanie stosunku pracy była zarejestrowana jako bezrobotna. Trzeba tu jednak dodać, iż po upływie 12 miesięcy liczonych od dnia zatrudnienia takiego pracownika powstaje obowiązek odprowadzania powyższych składek. Składek na FGŚP nie trzeba płacić za pracowników powyżej 55 roku życia (kobiety) i 60 roku życia (mężczyźni).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3glucose


6
0
Would love your thoughts, please comment.x