< Wróć

Jak złożyć donos do urzędu skarbowego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Donos to określenie, które nie kojarzy się pozytywnie, niemniej jednak faktem jest to, że każdego roku do urzędów skarbowych na terenie całego kraju trafia kilkanaście tysięcy donosów. Ma to miejsce szczególnie w tym okresie, kiedy podatnicy składają coroczne zeznania podatkowe. Donosy są wysyłane przede wszystkim za pośrednictwem tradycyjnej poczty, ale coraz częściej składane są także drogą elektroniczną (poprzez wysłanie maila), telefoniczną oraz osobiście. Na ogół mają charakter anonimowy, ale niektórzy się pod nimi podpisują.

Kto na kogo donosi?

Donosy składane są przez osoby prywatne oraz instytucje (np. banki) posiadające informacje dotyczące zakupu różnych dóbr, pieniędzy oraz majątku. Najczęściej donoszą pracownicy na pracodawców, jedni przedsiębiorcy na drugich, a także sąsiedzi na sąsiadów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co kieruje autorami donosów – czy jest to zwykła złośliwość, czy też troska o publiczne finanse, każdy ma swoje indywidualne powody. Jeżeli ktoś decyduje się na taki krok, powinien pamiętać o kilku sprawach. Dane zawarte w doniesieniach wysyłanych do urzędu skarbowego powinny być sprawdzone i uwiarygodnione. Ponadto w sytuacji, gdy skarga nie jest podpisana, nie ma możliwości uzyskania informacji na temat tego czy w danej sprawie są prowadzone jakieś czynności.

Czego dotyczą donosy?

Urzędnicy mają obowiązek sprawdzić każdy donos – bez względu na to w jakiej formie został on złożony. Przeprowadzana jest wówczas kontrola z urzędu skarbowego i jeżeli rzeczywiście wykaże ona nieprawidłowości, nieuczciwy podatnik ponosi konsekwencje. Jak pokazuje praktyka, najtrafniejsze okazują się z reguły te donosy, które są podpisane, inaczej sprawa wygląda z anonimowymi, ponieważ w takich przypadkach z reguły ciężko jest zidentyfikować opisywany w doniesieniu podmiot, nie wspominając już o tym, że brakuje jednoznacznych wskazań jakie mogłyby świadczyć o popełnieniu oszustwa lub przestępstwa skarbowego. W donosach poruszane są najczęściej kwestie dotyczące pracy „na czarno”, prowadzenia nie zgłoszonej działalności gospodarczej, nieujawnionych dochodów itp.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x