< Wróć

Kredyty znów stanieją! Obniżka stóp procentowych marzec 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców w Polsce: oprocentowanie zobowiązań kredytowych w polskich bankach wkrótce zostanie obniżone. Stanie się to za sprawą obniżenia stóp procentowych w kraju przez Radę Polityki Pieniężnej, działającej przy Narodowym Banku Polskim.

Politycy przed posiedzeniem Rady twierdzili, że stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się w tym miesiącu. Z kolei rynek oczekiwał, że zostaną one obniżone, ale o 25 punktów bazowych. Niemniej jednak, stało się inaczej. Główna stopa procentowa została obniżona o 50 punktów bazowych, czyli z 3,75% zmalała ona do poziomu 3,25%.

Dodatkowo, Rada Polityki Pieniężnej podaje, że stopa lombardowa została obniżona do poziomu 4,75%, stopa depozytowa do poziomu 1,75%, a stopa redyskonta weksli do 3,50%.

Analitycy rynkowi uznają, że w kolejnych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się dalszego luzowania polityki pieniężnej przez NBP. Pięciokrotne obniżenie stóp procentowych w kraju powinno okazać się wystarczające do pobudzenia wzrostu gospodarczego, bowiem taki jest główny cel, którym kieruje się RPP przy obniżaniu stopy referencyjnej NBP. W kwietniu prawdopodobnie nie dojdzie do kontynuowania cyklu obniżek, ale możliwe to będzie w maju lub w czerwcu tego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x