< Wróć

Menadżer nie zapłaci podatku za używanie laptopa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o interpretacji Najwyższego Sądu Administracyjnego dotyczącej opodatkowania firmowego komputera czy telefonu. Zgodnie z przepisami prawa, pracodawca powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od użytkowanego w firmie sprzętu komputerowego i telefonicznego przez pracownika. Jest to bowiem jego przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Wyrok NSA został skrytykowany przez pracodawców prywatnych zrzeszonych w PKPP Lewiatan.

Dziś Ministerstwo Finansów informuje, że menadżerowie, którzy do celów służbowych używają np. laptopa, należącego do firmy, nie będą musieli płacić za niego podatku dochodowego. Menadżer nie będzie uiszczał podatku od auta służbowego, telefonu czy komputera, bowiem z tytułu jego użytkowania nie osiąga dodatkowego przychodu.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, nie trzeba pobierać zaliczki na podatek dochodowy od sprzętów użytkowanych w firmie przez menadżera, ponieważ w istocie umowy kontraktu menadżerskiego zawarte jest odpłatne i stałe zarządzanie przedsiębiorstwem w imieniu i na rzecz zlecającego. Dlatego też jeśli menadżer korzysta wyłącznie do celów służbowych z majątku zlecającego, nie jest to jego nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów podatkowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x