< Wróć

Dni wolne od pracy w 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wymiar czasu pracy to liczba dni oraz godzin, które pracownik musi przepracować w danym okresie rozliczeniowym. W 2013 r. obowiązują inne niż w roku ubiegłym zasady ustalania wymiaru pracy – nie są one nowe, wrócono bowiem do tych jakie zastosowanie znajdowały w 2010 r. Jest to korzystne z punktu widzenia pracowników, gdyż wymiar czasu pracy dla osób zatrudnionych w ramach tego samego etatu jest taki sam – nie ma zatem w tym momencie żadnego znaczenia, który dzień zostanie przez pracodawcę wskazany jako wolny z racji pięciodniowego tygodnia pracy w sytuacji, gdy święto będące ustawowo dniem wolnym od pracy przypadnie na sobotę.

Na jakie dni przypadają święta w 2013 r.?

Wedle przepisów obwiązujących w naszym kraju dni wolne od pracy to weekendy oraz święta. Na 2013 r. łącznie przypada 13 dni świątecznych. Poza tymi, które miały już miejsce – czyli 1 stycznia (Nowy Rok) i 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – są to: 31 marca i 1 kwietnia – Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja – Święto Pracy (środa), 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek), 19 maja – Zielone Świątki (niedziela), 30 maja – Boże Ciało (czwartek), 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego (czwartek), 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek), 11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek), 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie (środa i czwartek). Ogółem – licząc weekendy i święta od 1 stycznia do 31 grudnia – liczba dni wolnych od pracy w 2013 r. to 114. Niejako pewną już tradycją stały się w Polsce tzw. długie weekendy – jak np. weekend majowy, który w tym roku potrwa w sumie 5 dni, gdyż na 2 maja (czwartek) znakomita większość pracowników weźmie urlop wypoczynkowy.

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Wcześniej święto, które pokrywało się z dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy nie wpływało na obniżenie wymiaru czasu pracy. Powrót zasad z 2010 r. sprawił, że takie święto wymiar czasu obniża. Tym samym pracodawcy stracili możliwość wyznaczania dni wolnych od pracy na święta, które są ustawowo wolne, by w ten sposób uniknąć dodatkowego obniżania wymiaru czasu pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x