< Wróć

Urlop wychowawczy dla osoby prowadzącej działalność

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rok 2013 jest rokiem wielu zmian w przepisach – w tym również tych dotyczących zasad korzystania z urlopu wychowawczego. Został on wydłużony z 36 do 37 miesięcy, podzielony może zostać na 5, a nie na 4 części, dodatkowo rodzice bądź opiekunowie dziecka mogą z niego korzystać w tym samym czasie przez okres 4 miesięcy (a nie 3, jak było dotychczas). Wymiar tego urlopu wynosi 3 lata. Przez długi czas prawo do niego przysługiwało jedynie pracownikom – czyli osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Osoby pracujące na umowę zlecenia (lub umowę agencyjną) oraz prowadzące działalność gospodarczą takiego prawa nie miały.

Jak było do tej pory?

Osoby samozatrudnione znajdowały się do tej pory w bardzo kłopotliwej sytuacji, ponieważ chcąc zająć się opieką nad dzieckiem, zmuszone były do zawieszenia działalności, co jest jednoznaczne z nie naliczaniem składek na ubezpieczenie społeczne. Następstwem tego była m. in. obniżona wysokość świadczenia emerytalnego, nie wspominając o utracie prawa do podstawowej opieki zdrowotnej. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż działalność może zostać zawieszona maksymalnie na 2 lata – podczas, gdy etatowiec ma do dyspozycji urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat.

Istotne zmiany

Od 2013 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub pracujące w oparciu o umowy zlecenia lub agencyjne mają prawo może nie tyle co do urlopu wychowawczego w standardowej postaci, ale do rozwiązań bardzo do niego zbliżonych. Najważniejsze jest to, że podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz zdrowotnemu – pod warunkiem jednak, że ich staż ubezpieczeniowy wynosi przynajmniej 6 miesięcy. Stosowne składki są opłacane z budżetu państwa. Jeżeli ktoś powyższego stażu nie posiada, odprowadzana będzie za niego tylko składka na ubezpieczenie emerytalne. 6-miesięczny i wyższy staż ubezpieczeniowy to również wyższa podstawa wymiaru składek – czyli równowartość 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Dla osób nie posiadających półrocznego stażu ubezpieczeniowego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne jest kwota stanowiąca 75 procent minimalnego wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

3campaign


0
Would love your thoughts, please comment.x