< Wróć

Sytuacja na rynku jednoosobowych firm

W rejestrze REGON w tym roku rejestrowanych jest więcej mikrofirm, niż przed rokiem, choć ich liczba zmniejszyła się miesiąc do miesiąca. Chodzi tu przede wszystkim o jednoosobowe firmy, które w dużej mierze są podstawą dla polskiej przedsiębiorczości. Zwykle z początkiem nowego roku otwierane są nowe przedsiębiorstwa, które często są wynikiem tego, że pracodawcy pod koniec roku proponują pracownikom przejście na samo zatrudnienie.

W styczniu 2013 roku po raz pierwszy od 12 miesięcy zmniejszyła się liczba jednoosobowych firm, jakie rejestrowane są w REGON, choć eksperci dodają, że skala spadku była mniejsza niż na początku 2012 roku. Na koniec stycznia bieżącego roku liczba jednoosobowych firm w REGON wyniosła 2 909, 3 tys., czyli o 8 tysięcy mniej niż w grudniu 2012 roku. Niemniej jednak spadek miał mniejszą skalę niż rok wcześniej. W styczniu 2012 roku notowano 2 854,7 tys. jednoosobowych firm, a w grudniu 2011 roku 2 871,5 tys.

Można też powiedzieć, że nowych, jednoosobowych firm jest więcej niż rok temu. W styczniu zdecydowało się je otworzyć 27 326 osób. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej wskazuje, że w lutym tego roku wystąpił wyraźny wzrost zainteresowania otwarciem własnej działalności. W najbliższych miesiącach można spodziewać się wzrostu liczby rejestracji mikrofirm w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.