< Wróć

Wniosek o urlop ojcowski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop ojcowski – powszechnie określany mianem urlopu tacierzyńskiego –  funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2010 r. Jego wprowadzenie wymusiły poniekąd normy europejskie, do których nasz kraj jako członek Unii Europejskiej musi się dostosować. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, iż jeszcze przed wprowadzeniem tych przepisów obowiązywały regulacje umożliwiające ojcom zatrudnionym w ramach umowy o pracę korzystanie z dni wolnych w celu sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem – m. in. wówczas, kiedy matka dziecka zdecydowała się na niewykorzystanie w pełni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.

Jak napisać wniosek?

Urlop ojcowski jest uprawnieniem funkcjonującym niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Od chwili jego wprowadzenia w życie cieszy się on sporym zainteresowaniem. W chwili obecnej jego wymiar wynosi 2 tygodnie – na dziecko, które nie ukończyło 12 miesiąca życia. Były plany, aby wymiar tego urlopu został zwiększony do 8 tygodni, aczkolwiek póki co nie udało się ich wdrożyć w praktykę. Pracownik, który chce pójść na urlop ojcowski musi złożyć w tej sprawie pisemny wniosek – nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. We wniosku znaleźć się muszą dane osobowe pracownika (imię, nazwisko, adres), data urodzenia dziecka oraz termin w jakim urlop ojcowski ma być wykorzystany. W nagłówku należy też zamieścić oznaczenie pracodawcy (nazwa zakładu pracy oraz adres).

Uprawnienia pracownika

Prawa pracownika przebywającego na urlopie ojcowskim są takie same jak wówczas, gdy w rachubę wchodzi urlop macierzyński. Oznacza to, że pracodawca nie może wręczyć pracownikowi wypowiedzenia (poza szczególnymi przypadkami, które przewiduje polskie prawodawstwo – np. wówczas, gdy firma zostaje postawiona w stan likwidacji bądź gdy pracownik dopuścił się rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych). Po powrocie z urlopu pracownik musi być przywrócony do pracy na dotychczasowym bądź podobnym stanowisku za wynagrodzeniem co najmniej tej wysokości jakie otrzymywał przed pójściem na urlop.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x