< Wróć

Odpowiedzialność zbiorowa za VAT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wyłudzenia VAT są poważnym problemem dla budżetu państwa, dlatego też resort finansów planuje nad możliwie jak najszybszym wyeliminowaniu tego procederu. W tym celu Ministerstwo Finansów podjęło się zmiany ustawy o VAT, poprzez wprowadzenie nowych zasad odpowiedzialności zbiorowe za zobowiązania podatkowe.

Propozycja resortu dotyczy tego, aby w określonych ustawą przypadkach nabywca odpowiadał całym swoim majątkiem za niezapłacony przez dostawcę podatek VAT. Dotyczyłoby to przede wszystkim dostaw wyrobów ze stali, dostaw paliw czy złota – czyli obszarów, w których najczęściej dochodzi do wyłudzenia VAT.

Projekt zakłada dodatkowo, że odpowiedzialność nabywcy za wyłudzenia VAT będzie podtrzymana, jeśli cena odbiega od ceny rynkowej lub nabywca miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez dostawcę. Odbiorcy towarów, takich jak pręty stalowe czy paliwo, powinni zakładać, że zaniżona cena dostawy wynika z nierozliczenia VAT w poprzednich ogniwach łańcucha transakcji.

W dzisiejszych uwarunkowaniach prawnych nawet wtedy, gdy nabywca podejrzewa, że dostawca wyłudza VAT, w żadnym przypadku nie można go pociągnąć do odpowiedzialności prawnej. Zdaniem przedsiębiorców, propozycje Ministerstwa Finansów godzą w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Może dojść bowiem do sytuacji, w której wynegocjowanie korzystnej ceny z dostawcą, będzie zagrożone zapłatą podatku VAT, w ramach odpowiedzialności zbiorowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x