< Wróć

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Ilość dni do wykorzystania w ciągu roku w ramach urlopu wypoczynkowego jest uzależniona od ogólnego stażu pracy, przy czym należy pamiętać o tym, iż w staż wliczane są nie tylko okresy zatrudnienia u poszczególnych pracodawców, ale również okres nauki (w tym studiów). Każdy pracownik ma prawo do corocznego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, za który otrzymuje wynagrodzenie takiej samej wysokości jak wówczas, kiedy pracuje.

Jak napisać wniosek?

Urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikowi na jego pisemny wniosek. Podobnie jak np. wniosek o urlop wychowawczy musi spełniać formalne wymogi, tak samo jest i z powyższym podaniem. W sytuacji, gdy wymogi formalne nie są zachowane, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu. We wniosku muszą się znaleźć dane pracownika (imię i nazwisko), nazwa stanowiska pracy i działu, w którym jest on zatrudniony. Należy również zamieścić w nim informację dotyczą planowanego terminu urlopu oraz ilości jego dni. Pod wnioskiem podpisy muszą złożyć pracownik oraz pracodawca.

Ważne uwagi

Jeżeli chodzi o termin złożenia wniosku, nie należy zwlekać z tym do ostatniej chwili – im wcześniej zostanie to zrobione, tym lepiej. Na ogół w zakładach pracy funkcjonuje coś takiego jak plan urlopów, chociaż w myśl aktualnych przepisów obowiązku jego sporządzania nie ma. Niemniej jednak dzięki temu można skonstruować firmowy grafik pracy w ten sposób, aby ciągłość pracy nie została naruszona. Wnioski urlopowe powinny być składane przed zamknięciem prac nad tym harmonogramem. Jeżeli natomiast w firmie taki plan nie jest sporządzany, termin urlopu wypoczynkowego jest kwestią ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Te pierwszy musi się liczyć z tym, że nie zawsze będzie mógł wykorzystać urlop w takim terminie jaki najbardziej mu odpowiada. O ostatecznym terminie urlopu zawsze decyduje pracodawca, który nie może pozwolić sobie na to, by nieobecność jednego lub kilku podwładnych zakłóciła funkcjonowanie zakładu pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3discharging


1
0
Would love your thoughts, please comment.x