< Wróć

Wniosek o urlop macierzyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie pracującej na umowę o pracę, która w okresie zatrudnienia urodziła dziecko. Czas urlopu służy na regenerowanie sił po porodzie oraz opiece nad nowonarodzonym dzieckiem. Urlop ten nie jest zależny od takich czynników jak staż pracy, wymiar czasu pracy oraz rodzaj umowy o pracę. Czas jego trwania uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – wynosi od 20 do 37 tygodni. Jest to jego podstawowy wymiar. Oprócz tego bezpośrednio po jego zakończeniu można wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 4 lub 6 tygodni.

Kiedy potrzebny jest wniosek?

Dniem, w którym automatycznie rozpoczyna się urlop macierzyński jest dzień porodu. O jego udzielenie pracownica nie musi składać wniosku. Powinna jedynie dostarczyć do zakładu pracy akt urodzenia dziecka oraz wystawione w szpitalu zaświadczenie o porodzie. Obowiązek składania wniosku istnieje tylko w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce wówczas, kiedy kobieta decyduje się na wykorzystanie części urlopu przed porodem. Wykorzystać można co najmniej 2 tygodnie urlopu przed planowanym terminem rozwiązania. Pracodawca nie może odmówić wtedy pracownicy przyganiania urlopu. Druga z wymienionych okoliczności zachodzi, gdy pracownica chce skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

O czym pamiętać, składając wniosek?

W obydwu powyżej wymienionych przypadkach niezbędne jest złożenie pisemnego wniosku spełniającego formalne wymogi. W podaniu takim muszą się znaleźć dane pracownicy oraz oznaczenie pracodawcy. Jeżeli wniosek dotyczy wykorzystania części urlopu przed porodem, wówczas koniecznie trzeba podać informację o okresie na jaki ma on zostać udzielony. Do wniosku należy też dołączyć zaświadczenie od ginekologa o przewidywanym terminie porodu. Jeśli pracownica chce zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w podstawowym jego wymiarze wykorzystać dodatkowy urlop, musi przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu złożyć wniosek. Pracodawca musi podanie te uwzględnić. Warto jeszcze dodać, że tydzień urlopu macierzyńskiego odpowiada 7 dniom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2uncontrollable


7
0
Would love your thoughts, please comment.x