< Wróć

Amortyzacja programu komputerowego

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach używanie komputerów na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest czymś zupełnie oczywistym. Wiąże się to m. in. z koniecznością zakupu profesjonalnego oprogramowania. Jednakże nie w każdym przypadku tego typu wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy pamiętać o tym, iż w myśl obowiązujących przepisów programy komputerowe są kwalifikowane jako wartości niematerialne i prawne, te zaś w większości są objęte obowiązkiem amortyzowania.

Kiedy program komputerowy trzeba amortyzować?

Kiedy zatem amortyzacja jest konieczna? Jest to zdeterminowane dwoma podstawowymi czynnikami, a mianowicie wartością programu komputerowego oraz tym przez jaki okres będzie on wykorzystywany. Jeżeli początkowa wartość oprogramowania jest wyższa niż 3500 zł, a przewidywany okres jego użytkowania wynosi więcej niż rok, nie ma możliwości zaliczenia takich wydatków na poczet kosztów uzyskania przychodu. W rachubę nie wchodzi także jednorazowe zamortyzowanie, gdyż w ten sposób postąpić można jedynie ze środkami trwałymi. Roczna stawka amortyzacyjna wynosi w takich okolicznościach maksymalnie 50 procent. Odpisy mogą być dokonywane w systemie miesięcznym lub kwartalnym lub w formie jednorazowej na koniec roku. Oprogramowanie komputerowe amortyzować można wyłącznie metodą liniową.

Inne opcje

Jeżeli początkowa wartość oprogramowania wynosi więcej niż 3500 zł, ale przedsiębiorca zamierza korzystać z niego krócej niż przez rok, wówczas program zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodu (nie uznaje się go za środek niematerialny i prawny – zaliczyć go do takich środków trzeba przy użytkowaniu dłuższym niż rok). Co się zaś tyczy programów komputerowych o wartości nie większej niż 3500 zł, przedsiębiorca ma do wyboru następujące opcje: nie uznanie programu za środek niematerialny i prawny oraz wliczenie go do kosztów uzyskania przychodu; uznanie programu za środek niematerialny i prawny oraz zamortyzowanie go albo na zasadach ogólnych, albo jednorazowo. W przypadku amortyzacji na zasadach ogólnych nie wolno zapominać o obowiązujących stawkach amortyzacyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2idiosyncrasy

trackback
2 miesięcy temu

3recommends


0
Would love your thoughts, please comment.x