< Wróć

Składki ZUS od umów zlecenie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ONZZ „Solidarność” złożyło projekt nowelizacji ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. Projektem tym od piątku, 15 marca zajmuje się zespół problemowy ds. ubezpieczeń społecznych komisji trójstronnej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przychyliło się już do postulatów związkowców, dotyczących wprowadzenia obowiązkowych składek w przypadku zawieranych z pracownikami umów zlecenie.

W projekcie „Solidarności” zawarto propozycje zaostrzenia zasad oskładkowania zleceń i rozszerzenie obowiązkowych ubezpieczeń od umów o dzieło. Postuluje się też zniesienie hierarchii kolejności powstania obowiązku opłacania składek, przy zbiegu kilku tytułów do ubezpieczenia. Związkowcy chcą, aby składki ZUS były odprowadzane od każdej umowy.

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące opłacania składek do ZUS zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prowadzą do powstawania patologii i skutkują dramatycznie niskimi emeryturami pracowników pracujących na umowy zlecenie.

Organizacje pracodawców oponują przed wprowadzeniem przymusu opłacania składek od każdej umowy-zlecenie. Doprowadzić to może do sytuacji, w której wielu pracodawców zakończy działalność, z braku środków finansowych na jej kontynuowanie. PKPP Lewiatan wysuwa propozycje kompromisu ze związkami zawodowymi mówiąc, aby składki od umów zlecenie były płacone wyłącznie do czasu osiągnięcia kwoty płacy minimalnej, tj. kwoty 1600 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x