< Wróć

Odmowa urlopu na żądanie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdemu pracownikowi przysługuje tzw. urlop na żądanie – są to 4 dni do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego. Żądanie udzielenia tego urlopu należy zgłosić pracodawcy – najpóźniej w tym dniu, w którym urlop ma być rozpoczęty. Trzeba też przy tym pamiętać, iż urlop na żądanie traktowany jest jako część urlopu wypoczynkowego. Pracownik może go wykorzystać w wybranym przez siebie czasie, aczkolwiek powinien pamiętać o tym, że istnieją okoliczności, kiedy pracodawca może go nie udzielić.

Wymagane formalności

Podobnie jak w sytuacji, kiedy składany jest wniosek o urlop wypoczynkowy, tak i w tym przypadku formalnościom musi stać się zadość. Pracodawca ma wyrazić zgodę na to, by pracownik mógł skorzystać z urlopu na żądanie w wybranym przez siebie terminie. Rozpoczęcie urlopu bez uzyskania zgody pracodawcy może zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co pociąga za sobą konsekwencje – również w postaci rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Takie podejście do tematu wynika z faktu, iż z uwagi na to, że urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego, podlega takim samym zasadom funkcjonowania. Nie jest więc wcale prawdą, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie go bez względu na okoliczności.

Szczególne okoliczności

Przyznania urlopu na żądanie można odmówić wówczas, kiedy nieobecność konkretnego pracownika zaburzyłaby ciągłość pracy w firmie. Mówiąc innymi słowy – obecność danej osoby jest pożądana ze względu na interes pracodawcy. Takie skrajne przypadki się zdarzają, co obie strony powinny mieć na uwadze. Oczywiście, pracodawca nie może też nadużywać swego prawa do nieudzielania podwładnemu urlopu na żądanie. Musi pamiętać o zaistnieniu szczególnych przesłanek obligujących go do skorzystania z tego prawa. Od pracownika natomiast wymagane jest złożenie pisemnego wniosku o udzielenie urlopu na żądanie. Jeśli jednak takowej możliwości nie ma, trzeba powiadomić pracodawcę w inny sposób (np. telefonicznie), a po powrocie do pracy natychmiast złożyć stosowne podanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3berkshire


0
Would love your thoughts, please comment.x