< Wróć

Jak złożyć pozew przez e-sąd?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Złożenie pozwu do sądu kojarzy się na ogół z nużącymi procedurami. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia pozwu do e-sądu. Skorzystać z niej mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Rozpatrywaniem pozwów złożonych w elektronicznym postępowaniu upominawczym zajmuje się Sąd Rejonowy z siedzibą w Lublinie. Złożenie pozwu w tym trybie wiąże się z koniecznością posiadania podpisu elektronicznego i uiszczeniem stosownej opłaty. Sprawy są rozpoznawane na posiedzeniu niejawnym.

Opisywana opcja daje przedsiębiorcom (i nie tylko) szansę na sprawne dochodzenie należności finansowych. Prawomocny nakaz zapłaty, który zostanie wydany w tym właśnie trybie jest tytułem egzekucyjnym (musi być wprowadzony do systemu informatycznego). Od czego zatem zacząć? Należy na stronie www.e-sad.gov.pl założyć sobie konto – w tym celu wypełnia się formularz, w którym trzeba umieścić wymagane dane. Aktywacja konta trwa do 3 dni roboczych, a gdy jest ono aktywne, można składać pozwy (po uprzednim zalogowaniu się). Oto instrukcja krok po kroku jak to zrobić (na przykładzie odzyskiwania należności z tytułu pożyczki społecznościowej – czyli prywatnej).

1. Kliknąć w opcję „złóż nowy pozew”.

2. Podanie danych powoda – tu rubryki wypełnią się automatycznie, trzeba tylko zatwierdzić dane.

3. Podanie danych pozwanego – wypełnić należy dane oznaczone czerwonymi gwiazdkami (imię, nazwisko, adres).

4. Zdefiniowanie listy dowodów – uzupełnia się pole „typ dowodu” (rozwinąć listę i wybrać opcję); jeśli jest to np. umowa, wpisuje się datę jej zawarcia – faktem Aś jest to, że została ona zawarta.

5. Zdefiniowanie roszczenia w oparciu o umowę pożyczki – tutaj należy rozwinąć listę „typ roszczenia” i wybrać stosowną opcję, w niniejszym przykładzie jest to roszczenie cywilne.

6. Dodanie odsetek umownych plus powołanie się na dowód, na mocy którego naliczane są odsetki – – należy sprawdzić w umowie jaki jest tryb naliczania odsetek i wybrać stosowną opcję w liście „rodzaj odsetek”.– należy sprawdzić w umowie jaki jest tryb naliczania odsetek i wybrać stosowną opcję w liście „rodzaj odsetek”.

7. Podsumowanie.

8. Uzupełnienie danych takich jak: oznaczenie sądu, w którym ma toczyć się sprawa; uzasadnienie pozwu; żądanie zasądzenia zwrotu opłaty sądowej.

Wypełnienie pozwu nie jest równoznaczne z jego złożeniem. Złożony będzie wtedy, gdy zostanie podpisany elektronicznie i kiedy opłata będzie uiszczona. Na wydanie nakazu zapłaty czeka się z reguły kilka dni roboczych. Pozwanemu przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu – jeżeli zostanie to robione w prawidłowy sposób, nakaz traci moc, a sprawa przekazana zostaje do sądu właściwości ogólnej pozwanego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x