< Wróć

Jednoosobowe firmy bez solidarności w VAT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej, który ma doprowadzić do solidarnej odpowiedzialności za nieuregulowany podatek sprzedawcy wynikający z transakcji zakupu. Nabywca będzie zobowiązany do uiszczenia podatku VAT, jeśli sprzedawca tego nie zrobi.

Niemniej jednak, już teraz wiadomo, że owa solidarna odpowiedzialność nabywcy za podatek VAT, nałożony na sprzedającego, nie obejmie swoim zasięgiem jednoosobowych firm w Polsce. Inne przedsiębiorstwa jednak będą zagrożone przerzuceniem ściągania należności podatkowych ze sprzedającego na nabywcę.

W ten oto sposób rząd chce wyeliminować proceder unikania płacenia podatków za takie towary jak stal, paliwo lub złoto. Równocześnie, solidarna odpowiedzialność za podatek VAT dotyczyłaby sytuacji, gdy cena sprzedaży towarów byłaby niższa od przyjętej ceny rynkowej. Zdaniem przedsiębiorców doprowadzi to jednak do sytuacji, w której wynegocjowanie korzystnej stawki za dostawy wspominanych towarów, będzie wiązało się z ryzkiem uiszczenia podatku VAT przez nabywcę.

Solidarna odpowiedzialność w podatku VAT polega generalnie na tym, że fiskus w takich warunkach może domagać się zapłacenia całej należności podatkowej lub jej części zarówno od sprzedającego, jak i kupującego – łącznie lub osobno.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x