< Wróć

Wspólny urlop macierzyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W chwili obecnej kobieta po urodzeniu dziecka ma możliwość skorzystania z rocznego urlopu macierzyńskiego. Zmiany w przepisach prawa obowiązują w tym względzie od 18 marca, choć ustawa zostanie wprowadzona w życie dopiero 1 września 2013 roku. Ministerstwo pracy idzie jednak o krok dalej i chce, aby powstały roczne urlopy rodzicielskie, na które rodzice mogliby pójść razem.

Resort pracy chce, aby rodzice małych dzieci mieli możliwość korzystania z urlopów rodzicielskich i łączenia ich z pracą zawodową. W takiej sytuacji urlop macierzyński miałby jednak krótszy wymiar, niż ustalony w obecnej ustawie.

Rodzic korzystający z urlopu macierzyńskiego może od razu zdecydować się na 12-miesięczny urlop i wówczas będzie pobierał 80% swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Wniosek o roczny urlop macierzyński pracownik musi złożyć nie później niż 14 dni po urodzeniu dziecka. Dodatkowo, można skorzystać z urlopu półrocznego, gdzie pracownik pobiera 100% wynagrodzenia i później przedłużyć urlop macierzyński o kolejne pół roku, ale z płatnością 60% wynagrodzenia.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego musi być wykorzystane przez matkę dziecka. Później rodzice mogą zadecydować, czy to matka czy ojciec zostaną z dzieckiem w domu i będą sprawować nad nim osobistą opiekę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x