< Wróć

Zwolnienie pracownika na chorobowym

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pracownicy idą na zwolnienie lekarskie z różnych powodów – jedni dlatego, że są naprawdę chorzy, inni zaś po to, by zabezpieczyć się w ten sposób przed rozwiązaniem umowy o pracę. Generalnie rzecz biorąc, pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim (czy też nieobecny w pracy z innych, uzasadnionych powodów takich jak np. urlop wypoczynkowy) podlega szczególnej ochronie. Polskie prawo dopuszcza jednak sytuacje, gdy pracownika na chorobowym można zwolnić.

Wypowiedzenie umowy lub zwolnienie bez okresu wypowiedzenia

Przedłużająca się nieobecność pracownika z powodu choroby to kłopotliwa sytuacja dla pracodawcy, ponieważ musi on komuś powierzyć obowiązki danej osoby. Niejednokrotnie wiąże się to z przyjęciem kogoś na zastępstwo, a to generuje koszty. Niekiedy zatem bardziej opłacalne jest zwolnienie pracownika przebywającego na chorobowym, aczkolwiek aby pracodawca mógł rozwiązać z nim umowę, muszą zostać spełnione pewne warunki. Wszystko w tym momencie zależy od zakładowego stażu pracy pracownika – determinuje on długość okresu ochronnego. Po jego upływie można zwolnić pracownika poprzez wypowiedzenie mu umowy lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Warunek jest taki, że w momencie, kiedy to następuje pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy. Niezdolność do pracy z powodu choroby to także okres leczenia odwykowego, odosobnienie spowodowane chorobą zakaźną oraz czas wykonywania badań obowiązkowych dla kandydatów na dawców narządów, tkanek czy komórek.

Okresy ochronne

Jeżeli zakładowy staż pracownika jest mniejszy niż 6 miesięcy, wówczas podczas przebywania na chorobowym jest on objęty 3-miesięcznym okresem ochronnym. W sytuacji, gdy staż zakładowy wynosi 6 miesięcy (lub więcej) bądź gdy powodem absencji pracownika jest choroba zawodowa lub wypadek, okres ochronny obowiązuje przez cały ten czas, kiedy pracownik pobiera wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, a także gdy pobiera zasiłek rehabilitacyjny (wówczas ochrona wydłuża się o dodatkowe 3 miesiące). Jeżeli nieobecność w pracy usprawiedliwiona jest inną przyczyną niż choroba, okres ochronny trwa miesiąc. Kolejną przesłanką jaka musi zaistnieć jest to, że okresy chorobowej niezdolności do pracy muszą być nieprzerwane (czyli spowodowane tą samą chorobą, a przerwa pomiędzy jednym a drugim okresem nie jest większa niż 60 dni). Należy przy tym zaznaczyć, iż rozwiązać umowę z pracownikiem na chorobowym można też, gdy zakład pracy postawiony zostaje w stan likwidacji bądź upadłości oraz gdy zaistnieją przesłanki uprawniające pracodawcę do zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

3reciprocal

trackback
4 dni temu

1domineering


0
Would love your thoughts, please comment.x