< Wróć

Zwolnienie kobiety w ciąży

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kobieta w ciąży zatrudniona w ramach umowy o pracę podlega szczególnej ochronie. Pracodawca noszący się z zamiarem wręczenia wypowiedzenia takiej osobie musi pamiętać, iż jego możliwości w tym zakresie są mocno ograniczone – tak wynika z obowiązujących w naszym kraju przepisów. Powszechnie utarło się przekonanie, że z ciężarną pracownicą nie wolno rozwiązać stosunku pracy – nie jest to wcale tak do końca prawdą, ponieważ ustawodawca przewidział sytuacje, kiedy jest to realne.

Szczególne okoliczności

Generalnie rzecz biorąc, zwolnienie pracownika podlegającego szczególnej ochronie nie jest prostą sprawą. W przypadku kobiet w ciąży ochrona nie obowiązuje, kiedy pracownica dowie się o swoim stanie już po tym, kiedy umowa została rozwiązana. Co innego natomiast, jeśli kobieta zaszła w ciążę podczas okresu wypowiedzenia bądź w tym czasie poroniła. Zasadniczo najpewniej mogą czuć się pracownice zatrudnione na czas nieokreślony. W takim układzie rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jest możliwe wówczas, kiedy zakład pracy zostanie postawiony w stan likwidacji lub upadłości. Dyscyplinarnie wolno pracodawcy zwolnić ciężarną kobietę, jeżeli dopuściła się ona ciężko naruszenia obowiązków pracowniczych. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na to, że gdy w firmie działają związki zawodowe, do których pracownica należy lub które ją reprezentują, pracodawca musi uzyskać od nich zgodę na rozwiązanie stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym.

Zatrudnienie na czas próbny, określony i na zastępstwo

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja kobiet zatrudnionych na czas określony, próbny bądź na zastępstwo. W tym ostatnim przypadku przedłużenie umowy jest wyłącznie dobrą wolą pracodawcy, ponieważ nie musi on tego robić. Jeśli umowa na okres próbny lub na czas określony została zawarta na czas dłuższy niż miesiąc, wtedy pracodawca jest zobligowany do jej przedłużenia aż do dnia porodu – pod warunkiem jednak, że podstawowy termin jej obowiązywania mija po trzecim miesiącu ciąży. Jeżeli natomiast wspomniane umowy zawarto na okres krótszy niż miesiąc, pracownica nie podlega ochronie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x