< Wróć

Ile można pracować będąc na urlopie wychowawczym?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wychowawczy jest udzielany przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W związku z powyższym w trakcie tego urlopu pracownik powinien zajmować się jedynie tym, do czego jest on przeznaczony. Jeżeli bowiem okaże się, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania opieki nad dzieckiem, pracodawca ma prawo wezwać go do stawienia się w miejscu pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają jednak na to, aby pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podjął pracę zarobkową (u dotychczasowego bądź innego pracodawcy) lub też inną działalność – pod warunkiem, że nie koliduje to ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Korzystniejsza opcja?

W wielu przypadkach jest tak, że pracownik ma świadomość tego, że w trakcie trwania urlopu wychowawczego podejmie pracę zarobkową – ostatecznie prawo mu tego nie zabrania. Jeżeli jednak uniemożliwiałoby to osobistą opiekę nad dzieckiem, korzystniejsza może okazać się inna opcja – a mianowicie okresowe obniżenie wymiaru pracy (do wymiaru co najmniej połowy pełnego wymiaru czasu pracy) na ten czas, kiedy pracownik korzystałby z prawa do urlopu wychowawczego. Pracownik sam jednak musi zdecydować czy to mu się kalkuluje. Inaczej jest, gdy w rachubę wchodzi wniosek o urlop wypoczynkowy.

Czy są limity?

W sprawie wysokości dochodu jaki może osiągnąć pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie ma generalnie limitów – chyba, że ktoś pobiera zasiłki z pomocy społecznej przyznawane osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Aby takowe wsparcie uzyskać, trzeba spełniać szereg warunków – m. in. nie wolno przekroczyć kryterium dochodowego. Inne jest ono w przypadku osób samotnie gospodarujących, a inne dla osoby w rodzinie – kwoty te zmieniają się, więc trzeba być w tym na bieżąco zorientowanym. Przekroczenie kryterium dochodowego oznacza brak zasiłków z pomocy społecznej. Pracownik, który w trakcie urlopu wychowawczego podejmuje zatrudnienie nie musi o tym fakcie informować pracodawcy – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w wyniku takowej działalności będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym. Przepisy nie precyzują kwestii dotyczącej czasu jaki można przeznaczać na dodatkowe zatrudnienie w trakcie trwania urlopu wychowawczego. Trzeba zatem w tym przypadku kierować się zdrowym rozsądkiem – logiczne się wydaje, że jeśli ktoś przeznacza na obowiązki wynikające z zatrudnienia np. 8 godzin dziennie, to nie jest w stanie sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. Każda sytuacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2guarantees


0
Would love your thoughts, please comment.x