< Wróć

Dlaczego bezrobocie wzrasta?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim przeprowadziła badania monitorujące polski rynek pracy. Badanie nosi nazwę „Bilans Kapitału Ludzkiego” i wynika z niego, że powodem rosnącego bezrobocia jest niedobór nowych miejsc pracy i z drugiej strony niedopasowanie kwalifikacji pracowników do wymagań pracodawców. Dochodzi często do paradoksu, że pracodawca chce zatrudnić pracownika, ale wśród szerokiej rzeszy bezrobotnych nie może znaleźć osoby, która będzie odpowiadała jego wymaganiom kwalifikacyjnym.

To już trzecia edycja „Bilansu Kapitału Ludzkiego”. W tym roku badanie zostało przeprowadzone pod hasłem „Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce”.

75% pracodawców poszukujących pracowników do pracy podaje, że w rekrutacji często spotykają się z problemem braku odpowiednich kwalifikacji pracowników dla ich potrzeb. Kandydatom do pracy zdaniem pracodawców na ogół brakuje kompetencji zawodowych, zdolności pracy w grupie czy zdolności organizacji własnego czasu pracy.

Pracodawcy nie tworzą nowych miejsc pracy na polskim rynku. Jeśli już poszukują nowych pracowników, to większość z nich zatrudnionych ma być w ramach rotacji istniejących już stanowisk. Rośnie pesymizm pracodawców dotyczący zatrudnienia, a wraz z nim bezrobocie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x