< Wróć

Faktury Vat bez podpisu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące wystawiania faktur VAT. Aby faktura mogła zostać uznana za prawidłowo wystawioną, muszą się na niej znajdować określone dane jak m. in. data wystawienia, dane wystawcy oraz nabywcy, nazwa towaru bądź usługi, cena jednostkowa netto, stawka podatku VAT, suma wartości sprzedaży netto, kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto etc. Niekiedy niezbędne są dodatkowe oznaczenia jak np. „metoda kasowa”. Poza pewnymi wyjątkami podatnik nie ma obowiązku składania na fakturze swego podpisu i pieczątki.

Czy podpis jest obowiązkowy?

Jeżeli faktura VAT bez podpisu zawiera dane, na podstawie których wyliczane są zobowiązania w podatku dochodowym oraz rozliczany jest podatek VAT, jest ona dokumentem wystawionym poprawnie i stanowiącym dowód księgowy. Wystawca nie musi opatrywać jej podpisem i firmową pieczęcią, chociaż z drugiej strony przepisy mu tego nie zabraniają. Jeżeli zatem chce w ten sposób dodatkowo potwierdzić autentyczność wystawionego przez siebie dokumentu, nic nie stoi na przeszkodzie – postępuje tak niejeden podatnik. Warto parę słów poświęcić też fakturom elektronicznym. Jeżeli zostały wysłane bez podpisu elektronicznego, a spełniają wymogi formalne (włącznie z zapewnieniem autentyczności pochodzenia faktury i integralności jej treści), uznawane są za poprawnie wystawione.

Wyjątki od zasady

Przepisy określają jednak przypadki, kiedy podpis podatnika na fakturze VAT jest wymagany. Ma to miejsce wówczas, gdy podatnik wystawia fakturę rolnikowi zryczałtowanemu bądź kiedy faktura jest wystawiana przez nabywcę. Ponadto podpis nieodzowny jest także na notach korygujących – należy przy tym dodać, że na fakturach korygujących podpis nie jest nieodzowny. Nabywca musi jednak podpisem potwierdzić fakt, iż faktura korygująca została przez niego odebrana. Wystawca potrzebuje bowiem takiego potwierdzenia odbioru, ponieważ może uwzględnić w księgach korektę faktury za ten okres rozliczeniowy, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2laughable


13
0
Would love your thoughts, please comment.x