< Wróć

Z naszymi innowacjami coraz gorzej

Unia Europejska jak co roku przygotowała także i w chwili obecnej Innovation Scoreboard, czyli ranking innowacyjności wszystkich krajów unijnych. Polska niestety znajduje się na szarym końcu zestawienia. Przy sporządzaniu rankingu Unia brała pod uwagę 24 czynniki, czyniące z danego kraju państwo innowacyjne lub stwarzające warunki do rozwoju innowacji.

Polska znalazła się na 4 miejscu od końca w zestawieniu. Można by przypuszczać, że to brak odpowiednich środków finansowych w budżecie państwa na realizację innowacyjnych projektów jest powodem takiego stanu rzeczy, niemniej jednak naszym głównym problemem zdaniem ekspertów unijnych jest niewystarczająca współpraca firm z ośrodkami naukowymi i badawczymi.

Polskie firmy znajdujące się w trudnym położeniu z uwagi na panujący kryzys gospodarczy, nie chcą wydawać pieniędzy na wydania i rozwój. Mają niewłaściwe podejście do przedsiębiorczości, przez co rozwijają się w bardzo powolnym tempie, albo wcale. Kłopotem dla polskiej innowacyjności i jej wspierania jest też nie najlepsza jakość badań, które podejmowane są i prowadzone na rodzimych uczelniach wyższych.

Maleje liczba firm, które wprowadzają na rynek innowacje. W Unii Europejskiej takie działania podejmowane są przez ponad połowę przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm, które w Polsce wspierają wzrost gospodarczy.

Komentarze

  • […] Liczby te są niepokojące, również dla specjalistów. Tomasz Wróblewski pracujący dla firmy doradczej Grant Thornton w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” powiedział, że powoli wyczerpują się proste rezerwy, które odpowiadały za rozwój polskiej gospodarki. Do rezerw tych zaliczały się niskie koszty pracy i restrukturyzacja niewydolnych zakładów. Obecnie dla dalszego rozwoju należy przekazać na budżet inwestycyjny większe środki finansowe, inaczej pozostaniemy w „ogonie Europy” jeśli chodzi o działalność innowacyjną. […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.