< Wróć

Z naszymi innowacjami coraz gorzej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Unia Europejska jak co roku przygotowała także i w chwili obecnej Innovation Scoreboard, czyli ranking innowacyjności wszystkich krajów unijnych. Polska niestety znajduje się na szarym końcu zestawienia. Przy sporządzaniu rankingu Unia brała pod uwagę 24 czynniki, czyniące z danego kraju państwo innowacyjne lub stwarzające warunki do rozwoju innowacji.

Polska znalazła się na 4 miejscu od końca w zestawieniu. Można by przypuszczać, że to brak odpowiednich środków finansowych w budżecie państwa na realizację innowacyjnych projektów jest powodem takiego stanu rzeczy, niemniej jednak naszym głównym problemem zdaniem ekspertów unijnych jest niewystarczająca współpraca firm z ośrodkami naukowymi i badawczymi.

Polskie firmy znajdujące się w trudnym położeniu z uwagi na panujący kryzys gospodarczy, nie chcą wydawać pieniędzy na wydania i rozwój. Mają niewłaściwe podejście do przedsiębiorczości, przez co rozwijają się w bardzo powolnym tempie, albo wcale. Kłopotem dla polskiej innowacyjności i jej wspierania jest też nie najlepsza jakość badań, które podejmowane są i prowadzone na rodzimych uczelniach wyższych.

Maleje liczba firm, które wprowadzają na rynek innowacje. W Unii Europejskiej takie działania podejmowane są przez ponad połowę przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm, które w Polsce wspierają wzrost gospodarczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x