< Wróć

Czy VAT zostanie obniżony?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Stawka podstawowa podatku VAT w chwili obecnej wynosi 23%. Trzy lata temu rząd pod kierownictwem premiera Donalda Tuska podjął trudną decyzję o podwyższeniu skali opodatkowania podatkiem VAT z 22 do 23%. Takie rozwiązanie miało być przejściowe i jego zadaniem było wspomożenie rządu w walce z kryzysem ekonomicznym, który silnie odczuwalny był przez polskich przedsiębiorców i samych obywateli.

Dzięki podwyższeniu stawki VAT zwiększyły się dochody do budżetu państwa, liczone w miliardach złotych. Niemniej jednak, nawet taka operacja nie spowodowała, że zaczęły się zmniejszać ubytki w dochodach państwowych. Wciąż mamy z tym do czynienia, dlatego też ekonomiści oceniają jako zerowe szanse na powrót do podatkowej stawki VAT wynoszącej 22%.

Premier Donald Tusk nie pozostawia złudzeń co do możliwości przyszłorocznego obniżenia stawki VAT z 23 do 22%. Warunkuje taką decyzję zdecydowaną poprawą w gospodarce i finansach krajowych w połowie obecnego roku. To jednak pozostaje raczej nieosiągalne. Zasadniczo, zgodnie z założeniami sprzed 3 lat, na początku 2014 roku stawki VAT miałyby powrócić do swoich pierwotnych poziomów.

Istnieje nawet prawdopodobieństwo tego, że rząd będzie chciał wkrótce przeforsować podwyżkę podatku VAT.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x