< Wróć

Czy VAT zostanie obniżony?

Stawka podstawowa podatku VAT w chwili obecnej wynosi 23%. Trzy lata temu rząd pod kierownictwem premiera Donalda Tuska podjął trudną decyzję o podwyższeniu skali opodatkowania podatkiem VAT z 22 do 23%. Takie rozwiązanie miało być przejściowe i jego zadaniem było wspomożenie rządu w walce z kryzysem ekonomicznym, który silnie odczuwalny był przez polskich przedsiębiorców i samych obywateli.

Dzięki podwyższeniu stawki VAT zwiększyły się dochody do budżetu państwa, liczone w miliardach złotych. Niemniej jednak, nawet taka operacja nie spowodowała, że zaczęły się zmniejszać ubytki w dochodach państwowych. Wciąż mamy z tym do czynienia, dlatego też ekonomiści oceniają jako zerowe szanse na powrót do podatkowej stawki VAT wynoszącej 22%.

Premier Donald Tusk nie pozostawia złudzeń co do możliwości przyszłorocznego obniżenia stawki VAT z 23 do 22%. Warunkuje taką decyzję zdecydowaną poprawą w gospodarce i finansach krajowych w połowie obecnego roku. To jednak pozostaje raczej nieosiągalne. Zasadniczo, zgodnie z założeniami sprzed 3 lat, na początku 2014 roku stawki VAT miałyby powrócić do swoich pierwotnych poziomów.

Istnieje nawet prawdopodobieństwo tego, że rząd będzie chciał wkrótce przeforsować podwyżkę podatku VAT.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.