< Wróć

Komu opłaca się podatek liniowy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatek liniowy to sposób obliczania wymiaru podatku. Wymiar podatku jest wyliczany na bazie jednej tylko stawki opodatkowania – wynosi ona 19 procent niezależnie od tego jakiego rzędu dochody podatnik osiągnął w ciągu roku. Jest to rozwiązanie  posiadające wiele zalet, ale nie jest pozbawione też i pewnych mankamentów. Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą do 20 stycznia mają czas na wybór sposobu opodatkowania. Wielu z nich decyduje się właśnie na podatek liniowy – warto jednak pamiętać o tym, że zawsze to się kalkuluje.

Wielkość dochodów

Rozliczanie się metodą podatku liniowego opłaca się tym podatnikom, którzy mają pewność, że ich dochód w ciągu roku nie będzie wyższy niż 100 tys. zł. Przy dochodach większych korzystniejsze okazuje się rozliczanie się według 18-procentowego progu stawki liniowej. Trzeba liczyć się z tym, że konstrukcja podatku liniowego jest dość specyficzna, a wynika to z faktu, iż podatnik rozliczający się tą metodą nie może korzystać z ulg podatkowych. Nie przysługuje mu prawo do rozliczania się razem z małżonkiem czy jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Tego typu preferencje można zaś stosować przy opodatkowaniu według skali (przyczynić się to może do znaczących oszczędności z tytułu uiszczania podatku dochodowego).

Samozatrudnienie a podatek liniowy

Jeżeli ktoś pracuje zagranicą, a rozlicza się metodą liniową, może odliczyć: od podatku – 7,75 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, od przychodu – koszty uzyskania przychodu, od dochodu – składki na ubezpieczenie społeczne. W tej sytuacji podatek liniowy może okazać się opłacalny, choć oczywiście każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia i kalkulacji. Warto wspomnieć też o osobach, które decydują się na samozatrudnienie kosztem zatrudnienia na umowę o pracę. Na rzecz swego dotychczasowego pracodawcy świadczą te same usługi jakie wykonywały pracując na etacie, ale teraz robią o  ramach swojej firmy. Nie muszą już czekać 2 lata, by rozliczać się według stawki liniowej, ale mogą to uczynić już w roku następującym po tym, w którym przeszły na samozatrudnienie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x