< Wróć

Jakie działalności wymagają koncesji

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W niektórych przypadkach możliwość prowadzenia działalności gospodarczej jest uzależniona od posiadania koncesji bądź licencji. Pod pojęciem koncesji rozumieć należy akt administracyjny, który upoważnia do prowadzenia działalności gospodarczej w ściśle określonym zakresie. Licencja natomiast to nic innego jak zezwolenie na prowadzenie niektórych działalności. Za wydawanie koncesji odpowiedzialne są organy koncesyjne. Uzyskanie takiego aktu jest konieczne, kiedy działalność gospodarcza ma szczególne znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo kraju lub ze względu na ważny interes publiczny.

Kto potrzebuje koncesji?

Składając we właściwym urzędzie gminy lub miasta formularz CEIDG-1 w celu zarejestrowania firmy, przedsiębiorca musi mieć świadomość, że niekiedy będzie musiał się starać o przydzielenie koncesji. Będzie mu ona na pewno potrzebna, kiedy w rachubę wchodzi np. sprzedaż alkoholu. Przeważnie jednak obowiązek ubiegania się o koncesję dotyczy dużych firm, które prowadzą działalność mającą związek m. in. z ochroną osób i mienia, prowadzeniem kasyn, poszukiwaniem bądź rozpoznawaniem złóż kopalin oraz z wydobywaniem kopalin ze złóż; z przewozami lotniczymi; z wytwarzaniem, przetwarzaniem, magazynowaniem, przesyłaniem, dystrybucją i obrotem paliw oraz energii; wytwarzaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Koncesja a zezwolenie – różnice

Katalog działalności koncesjonowanych ma charakter zamknięty. Sposób prowadzenia tego typu działalności jest regulowanymi stosownymi przepisami. Koncesji nie należy mylić z zezwoleniem na prowadzenie pewnych typów działalności. Różnic wymienić można tu sporo. W zezwoleniach nie ma elementu uznaniowości, mają one charakter decyzji związanej, ubiegać się o nie mogą podmioty państwowe. Zezwolenia przeważnie nie odnoszą się do działalności objętej monopolem, są również chronione prawnie przed modyfikacjami i zmianami. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy zezwolenie ma związek z utworzeniem organizacji, za pośrednictwem której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3besotted


6
0
Would love your thoughts, please comment.x