< Wróć

Podatek od nieruchomości firmowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na szeroko pojęte obciążenia fiskalne przedsiębiorców składa się wiele elementów. Wśród nich znajduje się podatek od firmowych nieruchomości. Należy go odprowadzać od wszystkich nieruchomości, które są wykorzystywane do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie są to niestety niskie zobowiązania (naliczane wedle najwyższych stawek), a jedną z najistotniejszych kwestii pojawiających się przy tej okazji jest ta dotycząca wyliczenia wysokości podatku – podstawa opodatkowania jest zaś zdeterminowana powierzchnią użytkową danej nieruchomości.

Co to jest powierzchnia użytkowa?

Przyjmuje się, że nieruchomości zajęte w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej są wykorzystywane na te właśnie cele w stu procentach (opodatkowaniu podlegają w takim układzie również i te części budynku, które w rzeczywistości nie są użytkowane). Im zatem większa jest ich powierzchnia użytkowa, tym wyższy trzeba odprowadzać podatek. Wedle prawnie obowiązującej definicji powierzchnią użytkową jest ta, którą mierzy się po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach – wyjątek stanowią powierzchnie klatek schodowych i szybów kondygnacyjnych. Do kondygnacji zalicza się także poddasza użytkowe, sutereny, piwnice oraz garaże podziemne. Kondygnacje dzielone są na naziemne oraz podziemne.

Istotne aspekty

Niezwykle ważnym parametrem branym pod uwagę przy wyliczaniu powierzchni użytkowej jest wysokość poszczególnych pomieszczeń i kondygnacji w świetle. Jeżeli wartość ta mieści się w przedziale od 1,4 do 2,2 m, wówczas powierzchnia pomieszczeń i kondygnacji jest w 50 procentach zaliczana na poczet powierzchni użytkowej. Warto zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt. Chodzi mianowicie o to, że niekiedy pojawiają się rozbieżności pomiędzy rzeczywistą powierzchnią budynku a tą, która jest zawarta w projekcie. Dla celów podatkowych wykorzystywana jest powierzchnia rzeczywista, dlatego też dla pewności wskazane jest przeprowadzenie stosownych pomiarów (zwłaszcza wówczas, gdy nieruchomość była przebudowywana, rozbudowywana etc.).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x