< Wróć

Egzekucje majątku pracowniczego

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Czy pracodawca może doprowadzić do egzekucji majątku pracowniczego? Niestety tak i takie praktyki mają miejsce coraz częściej. Pracodawcy wymuszają na swoich podwładnych podpisywania weksli in blanco, zabezpieczających ich interesy. Mogą wymagać również podpisywania oświadczeń, zezwalających pod pewnymi warunkami na zajęcie majątku pracownika.

Weksle pracownicze i podobne oświadczenia mają zabezpieczyć pracodawcę przed sytuacją, w której poniesie on koszty na wyszkolenie pracownika, a ten po zakończonej nauce i zdobyciu niezbędnych uprawnień, zwolni się z pracy.

Jeśli pracownik złoży na ręce pracodawcy oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, może się zdarzyć, że przy zaistnieniu niekorzystnych dla pracodawcy okoliczności, szybko i skutecznie ściągnie on pieniądze z majątku podwładnego. Pracodawca może zagrozić pracownikowi egzekucją majątku bardzo skutecznie. Licytacja w przypadku posiadania oświadczenia pracowniczego rozpocznie się nawet w kilka dni po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd takiemu tytułowi egzekucyjnemu.

Najprawdopodobniej, w najbliższej przyszłości praktyki pracodawców dotyczące wymagania weksli i oświadczeń pracowniczych wspominanych powyżej, zostaną całkowicie zakazane. W tej sprawie przygotowywany jest projekt ustawy przez resort pracy i posłów PO.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x