< Wróć

Zwolnienie pracownika bez możliwości odwołania

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Trudna sytuacja finansowa zmusza właścicieli firm do szeroko rozumianych cięć budżetowych. Zazwyczaj wiąże się z tym redukcja etatów – podjęcie decyzji w tym zakresie nigdy nie jest łatwe, ale często niestety konieczne. W przypadku osób zatrudnionych na czas określony, na okres próbny bądź na zastępstwo jest to łatwiejsze aniżeli w odniesieniu do pracowników mających umowy na czas nieokreślony. Bardzo ważne jest zatem to, aby formalnościom stało się zadość – w przeciwnym wypadku pracownik będzie miał podstawę, aby skierować sprawę do sądu pracy.

Tryb rozwiązania umowy o pracę

Umowę o pracę na czas nieokreślony można rozwiązać na kilka sposobów – za porozumieniem stron bez wypowiedzenia i za wypowiedzeniem (możliwa jest też w szczególnych przypadkach opcja w postaci dyscyplinarnego zwolnienia). Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia polega na złożeniu oświadczenia bez zachowania okresu wypowiedzenia (koniecznie musi się w nim znaleźć pouczenie o tym, że pracownik ma prawo do odwołania się do sądu pracy). Jeżeli natomiast chodzi o rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, zachowany zostaje okres wypowiedzenia. W tym czasie pracownik jest nadal zatrudniony, przysługuje mu też dotychczasowe wynagrodzenie.

Wymogi formalne

Aby zwolnienie pracownika było skuteczne (czyli nie dające mu możliwości odwołania się), muszą zostać spełnione formalne wymogi. Najważniejszym warunkiem jaki musi zostać spełniony jest zachowanie pisemnej formy wypowiedzenia. Ponadto pracodawca musi podać pracownikowi przyczyny zwolnienia – nie wystarczy ustne przekazanie takich informacji, mają się one znaleźć w wypowiedzeniu. Powody, dla których pracownik zostaje zwolniony powinny być sformułowane jasno i konkretnie – tak, by nie pozostawiły żadnych wątpliwości, nie wchodzą zatem w rachubę ogólnikowe określenia. Przyczyny zwolnienia muszą być również aktualne – nie można napisać w wypowiedzeniu np. tego, że pracownik parę miesięcy wstecz naruszył regulamin zakładu pracy. Obowiązujący w naszym kraju kodeks pracy nie zawiera katalogu przyczyn wypowiedzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x