< Wróć

Korekta VAT za nieopłacone koszty

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firmy borykające się z problemem faktur nie opłacanych terminowo przez kontrahentów mogą popaść w poważne tarapaty – zaburzona bowiem zostaje ich płynność finansowa. Z zatorami płatniczymi zmagać się musi wielu przedsiębiorców. Wraz z początkiem 2013 r. zaczęły obowiązywać w naszym kraju przepisy, które mają za zadanie sprawić, by odbiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w terminie. Regulacje te dotyczą m. in. kwestii korekty podatku VAT.

Konsekwencje podatkowe dla nieterminowych odbiorców

Jeżeli nabywca nie opłaci faktury VAT w terminie, pociągnie to za sobą pewne konsekwencje podatkowe – mówiąc innymi słowy, niezbędna będzie korekta kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jej dokonać w przeciągu 30 dni licząc od dnia, w którym upłynął termin płatności. Jeżeli natomiast termin płatności wynosi więcej aniżeli 60 dni, z kosztów uzyskania przychodu wyłączyć można kwoty nie opłacone w terminie 90 dni od chwili zaliczenia ich do kosztów. W przypadku faktur sprzedaży podatnicy będący czynnymi płatnikami VAT mają prawo ubiegać się o zwrot zapłaconego przez nich podatku VAT po 150 dniach  od upływu terminu płatności (bez względu na to czy odbiorca opłacił fakturę, czy nie wystawca musi zapłacić VAT).

Udokumentowanie zapłaty

Dokonywania korekty nabywca może uniknąć jedynie wówczas, gdy powyższy termin 150 dni minął w okresie, za który deklaracja VAT nie została jeszcze złożona – w takiej sytuacji określony koszt zostaje usunięty z rejestrów VAT, a VAT od zakupów ulega zmniejszeniu. Przedstawione powyżej zasady odnoszą się zarówno do należności nie uregulowanych w całości, jak i tych opłaconych tylko częściowo. Podatnicy będący czynnymi płatnikami VAT muszą udokumentować fakt opłacenia podatku VAT od faktur z terminem płatności od 4 sierpnia 2012 r. Osoby nie zarejestrowane jako płatnicy VAT mają z kolei obowiązek udokumentowania zapłaty VAT-u od faktur (umów, rachunków) od 1 stycznia br. Należy pamiętać, iż za brak korekty urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę w wysokości 30 procent kwoty podatku, która nie została skorygowana. Gdy płatność zostanie uregulowana, podatek VAT od zakupów można zwiększyć o odpowiednią kwotę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x