< Wróć

Czy od faktury pro forma należy zapłacić podatek?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Niejeden przedsiębiorca ma problem z wyegzekwowaniem od kontrahentów terminowych płatności. Nic więc dziwnego, że właściciele firm sięgają po rozmaite sposoby mające zachęcać do zapłaty. Wśród takich metod znajdują się faktury pro forma. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one niczym od standardowych faktur VAT, gdyż ich treści są bardzo podobne. Jednak faktur pro forma nie traktuje się jako dowodów księgowych – nie są one wiążące dla żadnej ze stron transakcji. Tymczasem wielu podatników skarży się na to, że urzędy skarbowe żądają od nich opłacenia podatku VAT wynikającego z faktur pro forma. Czy słusznie?

Zmiany w przepisach

W związku z powyższym dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorcy obawiają się wystawiania faktur pro forma – nie chcą dwa razy płacić podatku. Skąd biorą się niejasności? Ma to związek ze zmianą przepisów dotyczących wystawiania faktur VAT – w zmodyfikowanej formie zaczęły one obowiązywać wraz z początkiem 2013 r. Zacząć należy w tym momencie od tego, że w polskim prawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak „faktura pro forma”. Jest to określenie funkcjonujące w kontaktach pomiędzy handlowcami. Należy również dodać, iż nie ma obecnie konieczności nanoszenia na fakturę nazwy „faktura VAT” – stąd właśnie wspomniane nieporozumienia.

Obowiązek podatkowy

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany przepisów w zakresie fakturowania miały na celu ułatwić przedsiębiorcom wystawianie faktur VAT, a nie doprowadzenie do sytuacji, gdy od tej samej transakcji trzeba dwukrotnie zapłacić podatek. Resort jednocześnie zapewnia, że faktury pro forma nie podlegają obowiązkowi podatkowemu. Z drugiej zaś strony nie ma póki co liczyć na to, że w opisywanej sprawie zostanie wydane jakieś rozporządzenie czy wyjaśnienie. Wezwać odbiorcę do uiszczenia należności przedsiębiorca może jedynie poprzez wystawienie standardowej faktury VAT, w której podane zostają takie dane jak m. in. kwota do zapłaty i termin płatności. Wystawienie takiego dokumentu rodzi po stronie wystawcy obowiązek opłacenia podatku VAT – bez względu na to czy należność została uregulowana w terminie, czy nie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x