< Wróć

Czy faktury można zapłacić z konta prywatnego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiele osób zakładających działalność gospodarczą zastanawia się nad tym czy otwierać w banku konto firmowe, czy nie (są sytuacje, kiedy jest to nieodzowne). Spora grupa przedsiębiorców decyduje się na wykorzystywanie swojego prywatnego konta do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obok niewątpliwych zalet takiej opcji (opłaty i prowizje pobierane przez banki są niższe niż w przypadku kont firmowych) występują również i minusy (transakcje firmowe są przemieszane z prywatnymi, co może przysporzyć problemów podczas kontroli przeprowadzanej przez urząd skarbowy).

Rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami

W związku z tym zainteresowanie wzbudza kwestia opłacania wystawianych na firmę faktur z prywatnego konta. Teoretycznie jest to możliwe, jeśli przedsiębiorca nie posiada odrębnych kont prywatnego i firmowego, aczkolwiek w takiej sytuacji musi on umieć udowodnić fiskusowi, które transakcje widoczne na koncie przeprowadzane były w ramach prowadzonej działalności, a które odbywały się poza nią. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Rozliczenia dokonywane między kontrahentami muszą odbywać się za pośrednictwem rachunków bankowych, jeśli obie strony transakcji są przedsiębiorcami lub gdy wartość jednorazowej transakcji jest większa niż 15 tys. euro (przeliczenie następuje wedle średniego kursu euro jaki został ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu miesiąca, który poprzedzał miesiąc w jakim przeprowadzono transakcję).

Płatność gotówką

Z obowiązku przeprowadzania transakcji (których wartość jest mniejsza niż podana powyżej) za pośrednictwem konta zwolnieni są jedynie mikroprzedsięborcy. Z kontrahentami biznesowymi mogą się oni rozliczać gotówkowo, lecz aktualnie jest to praktykowane coraz rzadziej. Należy też pamiętać, że zgodnie z przepisami poszczególne podmioty mogą korzystać tylko z określonych rodzajów kont bankowych. Jeżeli natomiast chodzi o lokaty zakładane przez przedsiębiorcę i wiążące się z prowadzeniem działalności gospodarczej, to odsetki osiągane z tego tytułu trzeba rozliczać w ramach tejże działalności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x