< Wróć

Polacy dorabiają w dodatkowej pracy

Praca na etacie zajmuje 8 godzin dziennie, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku pracownik spędza w pracy po osiem godzin dziennie. Pozostałe 16 godzin doby poświęca na wypoczynek, sen, rozrywki i życie rodzinne. Niemniej jednak, nie każdy pracownik etatowy zarabia tyle, że jego wynagrodzenie jest wystarczające dla utrzymania siebie i rodziny. Często zdarza się i tak, że oprócz pracy na etacie pracownicy podejmują się dodatkowego zatrudnienia.

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ponad 1,2 mln Polaków zatrudnionych na etacie w firmach, ma dodatkowe źródło zarobkowania. Dodatkowa praca jest więc coraz bardziej popularna i pozwala na załatanie dziury w domowym budżecie. Z drugiej jednak strony pracownicy pracujący w dwóch lub więcej miejscach pracy są w zasadzie pozbawieni czasu wolnego i nie mają zbyt dużej szansy na branie aktywnego udziału w życiu swojej rodziny.

Pracownicy etatowi podejmujący się pracy dodatkowej powinni jednak być świadomi tego, że nie wszędzie będą się mogli zatrudnić. Zwykle w umowie o pracę pracodawca wskazuje, jakie są ograniczenia w tym względzie. Pracownik niewątpliwie nie będzie mógł podjąć zatrudnienia dodatkowego u konkurencji swojego pracodawcy, albo pracy, która nie byłaby w interesie pracodawcy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.