< Wróć

Rozliczenie zarobków otrzymanych na konto Paypal

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

PayPal to amerykańska firma oferująca usługi w zakresie realizowania płatności drogą elektroniczną. Korzystać z nich mogą osoby indywidualne i prowadzące działalność gospodarczą. Wielu przedsiębiorców nie stroni od finalizowania transakcji za pośrednictwem tego systemu – tym bardziej, że istnieje możliwość uruchomienia konta firmowego. Nie należy go jednak utożsamiać z kontem bankowym, gdyż prowadzona przez PayPal działalność nie ma charakteru usług bankowych. Jak zatem rozliczać zapłaty za zrealizowane usługi bądź sprzedane towary wpływające na konto w PayPalu?

Obowiązek podatkowy

Nie ma wątpliwości co do tego, że rozliczenie działalności w tym przypadku jest konieczne. Zacząć trzeba od tego, że przedsiębiorca zakładający konto firmowe w PayPalu nie musi zgłaszać tego faktu do urzędu skarbowego. Jest natomiast zobowiązany do tego, by uiścić podatek od kwoty jaką odbiorca przelał mu na takie konto – przy rozliczaniu bierze się pod uwagę pełną kwotę, nie pomniejszoną o zapłaconą prowizję. PayPal nalicza dość wysokie prowizje, w związku z czym z punktu widzenia przedsiębiorcy kalkuluje się zaliczenie ich do kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przy rozliczaniu przychodów z PayPala należy uwzględniać dzień, w którym usługa została wykonana lub w którym przekazano towar – jest to data uzyskania przychodu.

Co z podatkiem VAT?

Jak z kolei przedstawiają się tu kwestie dotyczące VAT-u? Trzeba pamiętać o tym, że po pierwsze – usługi świadczone przez PayPal zaliczane są do usług importowanych, a po drugie – z uwagi na to, że są one usługami pośrednictwa finansowego, z VAT-u są zwolnione. Oznacza to, że przedsiębiorca nie płaci podatku podwójnie – czyli nie uiszcza go w Polsce. Musi wystawić fakturę, na której zamieszcza kwotę podaną w walucie obcej i nie powiększoną o VAT. Chcąc rozliczyć podatek dochodowy, kwotę tę przelicza się na złotówki wedle kursu ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym jaki poprzedzał uzyskanie przychodu. Suma, którą przedsiębiorca zyskał na przeliczeniu waluty to przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x