Jak pracuje się w Polsce?
Pracodawcy w Polsce narzekają, że zobowiązania publiczno-prawne, związane z zatrudnianiem pracowników są bardzo wysokie. W zbyt wysokich podatkach i składkach na ubezpieczenia społeczne upatrują oni problemu bezrobocia w naszym kraju. Tymczasem, jak wskazuje firma badawcza Sedlak&Sedlak, w Polsce występują jedne z najniższych kosztów pracy w całej Europie.
Najwięcej za zatrudnienie jednego pracownika płaci się we Francji, ale koszty pracy nie mają wyraźnego przełożenia na niższe wynagrodzenie pracowników, jak to ma miejsce w Polsce. We Francji, pomimo wysokich kosztów pracy płaca minimalna wynosi tam 1430 euro. W Polsce jest to około 370 euro. Godzinowy koszt pracy we Francji wynosi ponad 34 euro, a w Polsce jest to zaledwie nieco ponad 7 euro.
Dopóki nie zmieni się podejście samych przedsiębiorców do zatrudnienia i nie odkryją oni, że istotnie największym zasobem pracy jest pracownik, dopóty w naszym kraju będzie szerzyło się bezrobocie. Minimalna płaca w Polsce na tle Europy jest bardzo niska. O wiele więcej zarabia się chociażby w Irlandii, Danii, Szwecji, Holandii, czy w Luksemburgu i Belgii.
Nie dość, że polscy pracownicy zarabiają bardzo mało w porównaniu z pracownikami w innych krajach unijnych, to jeszcze pracują dłużej. Francuz dla porównania pracuje średnio 35 godzin tygodniowo, a Polak oficjalnie przepracowuje średnio 41 godzin tygodniowo.