< Wróć

Polak chętnie zmieni pracę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Agencja Randstad przeprowadziła badania dotyczące rynku pracy w Unii Europejskiej. Okazuje się, że w Polsce istnieje wysoki wskaźnik mobilności pracowników, oscylujący wokół poziomu 105 punktów. Średnia unijna wynosi zaś 98 punktów. Nie jest to jednak korzystna sytuacja dla naszego kraju i wzrostu gospodarczego w przyszłości.

Polacy odczuwają niestabilność zatrudnienia i są świadomi faktu niestabilności swojego zatrudnienia. Podpisane umowy na czas nieokreślony nie są dla nich w dzisiejszych czasach wystarczającą ochroną dla utrzymania miejsca pracy w najbliższej przyszłości. Ponad 30% Polaków, wedle wskazań agencji Randstad dostrzega ryzyko utraty pracy w ciągu tylko najbliższego półrocza.

Co ciekawe, aż 13% osób, które posiadają zatrudnienie, pomimo to aktywnie poszukuje pracy i jest gotowych do zmiany pracodawcy, jeśli znajdzie dla siebie odpowiednie stanowisko pracy. Pod względem indeksu otwartości na zmianę pracy Polska pozostaje w czołówce europejskiej, a prześcigają nas tylko Szwajcarzy i Francuzi.

Powodem wysokiej mobilności polskich pracowników najpewniej są niskie zarobki i rosnące bezrobocie. Brak stabilności zatrudnienia powoduje, że pracownicy zaczynają poszukiwać dla siebie alternatywy. Dla przykładu, Niemcy – pewni swojego zatrudnienia, zarabiający ponad 4-krotnie więcej od Polaków, nie chcą zmieniać swojej pracy i znajdują się na samym końcu rankingu mobilności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x