< Wróć

Uelastycznienie pracy w Polsce

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W planach strony rządzącej jest uelastycznienie kodeksu pracy w Polsce. Dzięki temu, zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej, można skutecznie walczyć z bezrobocie, które stale się powiększa od kilku miesięcy. Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy zakłada wprowadzenie przede wszystkim tzw. ruchomego czasu pracy. Jakie jeszcze pomysły mają posłowie PO odnośnie organizacji pracy w polskich przedsiębiorstwach?

Otóż, planowane jest wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego, umożliwienie pracodawcom wielokrotnego wydłużania przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy. PO chce również obniżyć stawkę wynagrodzenia, jaką pracownicy uzyskują za pracę ponadwymiarową. Tańsze wynagrodzenie za nadgodziny na pewno zmniejszy koszty pracy po stronie pracodawców, ale jednocześnie będzie to wielce niekorzystna sytuacja dla samych pracowników.

Tak rewolucyjne zmiany prawie pracy zdaniem ekspertów, mogą jedynie zaszkodzić rynkowi pracy w Polsce. Doprowadzą one bowiem do obniżania standardu uprawnień pracowniczych, a to będzie miało niewielkie przełożenie na ograniczanie skali bezrobocia. Skoro stawka za nadgodziny padnie, pracodawcy będą woleli zlecać pracę dotychczasowym zatrudnionym i eksploatować ich, a nie zatrudniać nowych pracowników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x