< Wróć

Dla kogo roczny urlop na dziecko?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Możliwość pozostawania z dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu oraz sprawowania nad nim osobistej opieki jest bardzo korzystną zmianą w przepisach w Polsce. Młode matki, którym udało się urodzić dziecko po 17 marca 2013 roku skorzystają z wydłużonego urlopu macierzyńskiego, choć nowa ustawa wchodzi w życie dopiero we wrześniu tego roku. Kto jeszcze ma prawo skorzystać z nowego urlopu rodzicielskiego?

Jeśli matka dziecka będzie musiała lub będzie chciała wrócić do pracy, to urlop rodzicielski może zostać przejęty przez ojca dziecka. Projekt ustawy zakłada, że zasiłek urlopowy na urlopie rodzicielskim dostaną nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, jak to miało dotychczas miejsce, ale również osoby samo zatrudnione i pracujący na podstawie podpisanych umów cywilnoprawnych, czyli na przykład umów zlecenie.

Zasiłku jednak nie otrzymają w ogóle osoby zatrudnione na podstawie umów o dzieło, bowiem umowy te nie rodzą obowiązku składkowego, więc nie są od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe pracowników. To ubezpieczenie i opłacanie regularnie składek do ZUS jest konieczne dla uzyskania prawa do długiego urlopu rodzicielskiego i zasiłku na tym urlopie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x