< Wróć

Jak założyć firmę w Anglii

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z licznymi formalnościami, nie wspominając o tym, że jest dość kosztowne. Z tego też względu wiele osób rozważa opcję jaką jest zarejestrowanie firmy w Anglii. Pod wieloma względami jest to bardzo korzystne rozwiązanie, a do wyboru jest kilka wariantów: sole trader (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), partnership (odpowiednik polskiej spółki cywilnej) czy limited company (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zdecydowanie najprościej jest otworzyć w Anglii jednoosobową działalność. W jednym z tamtejszych urzędów skarbowych należy wypełnić stosowny formularz – nie trzeba tego robić osobiście, równie dobrze można to uczynić drogą elektroniczną. Przez pierwsze 3 miesiące prowadzenia działalności nie ma obowiązku jej rejestrowania, ale jeśli po upływie tego czasu formalnościom nie stanie się zadość, zostanie naliczona kara (100 funtów). Można też zarejestrować się do płacenia VAT – obligatoryjne staje się to w momencie, gdy obrót firmy przekracza określoną wartość. Osoby samozatrudnione, których roczny dochód jest mniejszy niż 4345 funtów zwolnione są z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – co w Polsce jest nie do pomyślenia, a zarobienie na tzw. niższy ZUS stanowi spore wyzwanie. Osoba prowadząca jednoosobową działalność w Anglii może odliczać od dochodu m. in. koszt zakupu paliwa czy część opłat za mieszkanie, jeśli wykorzystuje je do celów związanych z funkcjonowaniem firmy.

Spółki

Jeżeli natomiast w rachubę wchodzi spółka, udogodnień jest mnóstwo. Będąc jej dyrektorem (bądź udziałowcem; względnie jednym i drugim), nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce czy wnosić kapitału do spółki. Pierwszy podatek płaci się dopiero niespełna 2 lata od jej założenia (mówiąc dokładniej – po 20 miesiącach). Osoby, które zatrudnią się w swojej spółce mogą sobie wypłacać pensję w granicach kwoty wolnej od podatku, a ta w Wielkiej Brytanii jest bardzo wysoka. Jeśli spółka funkcjonuje jako partnership, to wszyscy wspólnicy (musi ich być co najmniej dwóch) za jej zobowiązania odpowiadają własnym majątkiem. Zalecane jest sporządzenie umowy, która będzie stanowić podstawę do wyjaśniania spornych kwestii. Dodatkowo każdy wspólnik musi zarejestrować się jako self-assessment – czyli osoba prowadząca działalność. W przypadku partnership koszty rejestracji i prowadzenia firmy są niskie. Nieco inaczej sprawa przedstawia się przy spółkach limited company. Wymagana jest tu rejestracja w brytyjskim rejestrze spółek. Niezbędne jest także prowadzenie pełnej księgowości. Dyrektorzy oraz udziałowcy za zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa nie odpowiadają własnymi majątkami – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zdecydowali się na takowe poręczenie. Spółka limited company może działać w dowolnej branży. Do płacenia VAT trzeba obowiązkowo zarejestrować ją wówczas, gdy osiągnie obroty o wartości 70 tys. funtów i większe (oczywiście od razu przy rejestracji spółkę można zgłosić do VAT).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x