< Wróć

Jak wystawić notę korygującą?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy faktura VAT zawiera błędy. W takiej sytuacji konieczne jest poprawienie ich, a można to zrobić na dwa sposoby – poprzez wystawienie faktury korygującej bądź noty korygującej. O ile w tym pierwszym przypadku stroną odpowiedzialną za wystawienie dokumentu jest sprzedawca, o tyle w tym drugim robi to nabywca. Jednakże nie w każdym przypadku nota korygująca jest właściwą opcją – zależy to od danych podlegających korekcie.

Kiedy nie można wystawić noty korygującej?

Celem noty korygującej jest poprawienie błędów o charakterze formalnym. Nie można zatem za jej pomocą korygować takich danych jak cena netto towaru lub usługi, wartość sprzedaży brutto, wartość netto, wartość miar, ilość sprzedanych produktów, stawka podatku, ogólna kwota należności czy suma wartości sprzedaży netto z uwzględnieniem podziału na kwoty, które odnoszą się do poszczególnych stawek podatku. W takich okolicznościach niezbędna jest faktura korygująca.

Co umieścić na nocie korygującej?

Na nocie korygującej należy umieścić oznaczenia sprzedawcy i nabywcy oraz ich numery NIP. Oprócz tego znaleźć się na niej muszą daty wystawienia dokumentu i dokonania sprzedaży towaru bądź usługi. Treść dzielona jest na korygowaną i prawidłową (dla porównania – na faktury korygujące są wpisywane tylko prawidłowe wartości). Ponadto niezbędne jest zamieszczenie numeru dokumentu oraz określenia „nota korygująca”. Skutki w obrocie gospodarczym taki dokument wywiera dopiero wówczas, kiedy zostanie zaakceptowany przez sprzedawcę – przepis nie określają tego w jaki dokładnie sposób ma się to odbyć. Nota dostarczana jest sprzedawcy razem z kopią. Akceptuje on dokument poprzez jego podpisanie – oryginał zachowuje dla siebie, zaś kopię odsyła nabywcy, który notę wystawił. Chociaż nota korygująca nie wpływa na rozliczenia podatkowe, to brak jej akceptacji przez sprzedawcę może spowodować po stronie nabywcy problemy – w przypadku nieprecyzyjnych danych na fakturze VAT urząd skarbowy może zgłosić zastrzeżenia, w związku z czym nabywca będzie miał trudności z odliczeniem podatku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1mercedes

trackback
1 miesiąc temu

2purposed


0
Would love your thoughts, please comment.x