< Wróć

Skala podatkowa – na czym polega?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Skala podatkowa jest wzorem służącym do wyliczania wysokości podatku, do uiszczenia którego zobowiązany jest podatnik w danym roku podatkowym. Od 2009 r. obowiązują następujące stawki podatku: 18 i 32 procent. Jeżeli roczne dochody podatnika wynoszą mniej niż 85 528 zł, wówczas przy wyliczaniu podatku obowiązuje stawka 18-procentowa. Z kolei przy dochodach przekraczających podaną kwotę stawka wynosi 32 procent. Zdecydowana większość podatników rozliczających się z fiskusem według skali podatkowej mieści się w pierwszym progu podatkowym.

Ogólne zasady

Skala podatkowa to jedna z metod rozliczania się z urzędem skarbowym. Obok niej funkcjonują jeszcze podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Obowiązująca w naszym kraju skala podatkowa wynika z przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to podstawowa forma rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Jeżeli podatnik uzna, że ten sposób nie jest dla niego odpowiedni i chciałby go zmienić, musi najpóźniej do 20 stycznia złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie (oczywiście, korzystanie z innych metod rozliczania się jest uzależnione od spełnienia pewnych warunków).

Plusy i minusy skali podatkowej

Skala podatkowa ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Spośród jej atutów należy wymienić m. in. możliwość rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub z współmałżonkiem. Istnieje w tym przypadku opcja potrącania kosztów uzyskania przychodów. Obowiązek opłacenia podatku nie powstaje, jeśli roczne dochody podatnika nie przekroczyły kwoty 3091 zł (kwota wolna od podatku). Poza tym podatnikowi przysługuje prawo do korzystania z ulg oraz z zaliczek i z kredytu podatkowego w uproszczonej formie. Głównym mankamentem rozliczania się wedle skali podatkowej jest to, że przy bardzo wysokich dochodach obciążenie podatkowe jest znaczące. Ponadto zasady prowadzenia dokumentacji podatkowej są tutaj dosyć rozbudowane i skomplikowane – to samo odnosi się do kwestii ewidencyjnych, obowiązki te mogą być uciążliwe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x