< Wróć

VAT w przyszłym roku bez zmian

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, 29 kwietnia, nie pozostawił złudzeń co do możliwości przyszłorocznego obniżenia stawek podatku VAT, choć te były uprzednio zakładane. Premier powiedział, że stawki podatku od towarów i usług konsumpcyjnych pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Przypomnijmy, że ustawa o VAT zakładała podniesienie stawek VAT od 2011 roku, a następnie ich obniżenie do poziomu pierwotnego w 2014 roku. Obecnie podstawowa stawka podatku od towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 23% i 8%. Wcześniej wynosiła ona 22% i 7%.

Podwyżka była wynikiem uchwalenia w 2010 roku tzw. ustawy okołobudżetowej, nowelizującej ustawę o VAT. Wraz z uchwaleniem ustawy okołobudżetowej wprowadzono w Polsce nową stawkę podatku VAT na poziomie 5%, która znalazła swoje zastosowanie w odniesieniu do podstawowych produktów żywnościowych.

Powodem, dla którego istnieje konieczność utrzymania wyższych stawek VAT również w 2014 roku jest konieczność ograniczenia braku równowagi finansów publicznych. Jest to wymogiem niezbędnym dla utrzymania stabilności makroekonomicznej państwa polskiego i do zapewnienia mu długofalowego wzrostu gospodarczego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x