< Wróć

Jak zaksięgować fakturę korygującą?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Po wystawieniu faktury VAT może się okazać, że zawiera ona błędy w pozycjach takich jak np. cena, stawka VAT, kwota VAT, rabat etc. W takiej sytuacji sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą. Należy przypomnieć, że od 1 stycznia 2013 r. odbywa się to wedle nowych, zmienionych zasad. Niekiedy wątpliwości wzbudzają kwestie dotyczące księgowania faktur korygujących – w jaki sposób to robić poprawnie?

Data otrzymania korekty

Warto przy tej sposobności nadmienić, iż faktura korygująca nie jest tym samym co nota korygująca, więc określeń tych w żadnym wypadku nie wolno ze sobą utożsamiać. Faktura korygująca – podobnie jak standardowa faktura VAT – musi zostać zaksięgowana zarówno na potrzeby podatku dochodowego, jak i podatku VAT. W jednym i w drugim przypadku liczy się data otrzymania korekty. Bardzo ważny jest tutaj również moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu. Za dzień poniesienia takowego kosztu jest uznawany ten, w którym faktura została wystawiona. W tym momencie pojawia się jednak cenna uwaga – jeśli podatnik rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów, a korektę otrzymał już po terminie wystawienia faktury korygującej, musi w księdze uwzględnić chwilę jej faktycznego otrzymania (wraz ze stosownymi adnotacjami).

Koszty uzyskania przychodu

W kwestii zaliczania wydatków na poczet kosztów uzyskania przychodu faktury korygujące powinny być traktowane tak samo jak tradycyjne faktury kosztowe. W związku z tym koszty pośrednie potrąca się w dacie ich poniesienia, zaś koszty wiążące się bezpośrednio z przychodami – w tym roku podatkowym, który następuje po roku za jaki przygotowywane jest zeznanie finansowe. Czasami pojawia się problem z określeniem jaka część kosztów pośrednich odnosi się do konkretnego roku podatkowego – wówczas rozliczane są one proporcjonalnie do długości tego okresu, do którego się one odnoszą. Co się zaś tyczy VAT-u, nabywca – o ile z faktury korygującej wynika zmniejszenie tego podatku – musi zmniejszyć podatek naliczony za ten okres za jaki została wystawiona korekta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1creation


0
Would love your thoughts, please comment.x