< Wróć

Jak złożyć donos do ZUS

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]

Donos nie jest słowem wywołującym pozytywne konotacje. Jednakże faktem jest to, że z roku na rok do instytucji takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy oraz urzędy skarbowe trafia z roku na rok coraz więcej donosów. Niekiedy zawierają one cenne dla powyższych urzędów informacje, a kiedy indziej są przejawem zwykłej zazdrości – nic tak przecież w oczy nie kole jak to, że komuś (sąsiadowi, eks-małżonkowi, pracodawcy etc.) powodzi się lepiej.

Sprawy poruszane w donosach

Donosy napływające do oddziałów ZUS-u mają przeważnie postać odręcznie napisanych listów, chociaż coraz częściej pisane są też na komputerze. Należy też zwrócić uwagę na to, że ich autorzy chętniej niż kiedyś podpisują się pod nimi z imienia i nazwiska. Generalnie rzecz biorąc, ZUS zajmuje się przede wszystkim podpisanymi donosami. Nie oznacza to wcale, że te anonimowe trafiają od razu do kosza – są sprawdzane pod kątem przydatności zawartych w nich informacji. Czego dotyczą? Poruszane są w nich przeważnie takie kwestie jak nie odprowadzanie składek ZUS przez pracodawców, podejmowanie pracy przez osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, łączenie pracy zarobkowej z pobieraniem renty, nie zgłoszenie do ZUS-u prowadzenia działalności gospodarczej itp.

Składanie donosu

Jeżeli ktoś się zastanawia nad tym jak złożyć donos do ZUS-u tak, aby był on skuteczny, musi pamiętać o kilku sprawach. Nie może być to anonim, sama zaś treść nie powinna dotyczyć jakiejś błahej sprawy, która z punktu widzenia powyższej instytucji nie jest istotna. Osoby decydujące się na wysłanie anonimu muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w takim układzie nie dowiedzą się o dalsze losy pisma, ponieważ nikt im takich informacji nie zechce udzielić. Wskazane jest również, by sprawę opisać szczegółowo i rzetelnie oraz w miarę możliwości dołączyć dowody (czyli powinny to być sprawdzone informacje). Co się zaś tyczy formy, nie ma w tej sprawie odgórnych zaleceń. Zwykle ludzie piszą listy, ale równie dobrze donos można złożyć za pośrednictwem poczty elektronicznej czy telefonicznie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

2parliament


0
Would love your thoughts, please comment.x