< Wróć

Jak złożyć donos do ZUS

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Donos nie jest słowem wywołującym pozytywne konotacje. Jednakże faktem jest to, że z roku na rok do instytucji takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy oraz urzędy skarbowe trafia z roku na rok coraz więcej donosów. Niekiedy zawierają one cenne dla powyższych urzędów informacje, a kiedy indziej są przejawem zwykłej zazdrości – nic tak przecież w oczy nie kole jak to, że komuś (sąsiadowi, eks-małżonkowi, pracodawcy etc.) powodzi się lepiej.

Sprawy poruszane w donosach

Donosy napływające do oddziałów ZUS-u mają przeważnie postać odręcznie napisanych listów, chociaż coraz częściej pisane są też na komputerze. Należy też zwrócić uwagę na to, że ich autorzy chętniej niż kiedyś podpisują się pod nimi z imienia i nazwiska. Generalnie rzecz biorąc, ZUS zajmuje się przede wszystkim podpisanymi donosami. Nie oznacza to wcale, że te anonimowe trafiają od razu do kosza – są sprawdzane pod kątem przydatności zawartych w nich informacji. Czego dotyczą? Poruszane są w nich przeważnie takie kwestie jak nie odprowadzanie składek ZUS przez pracodawców, podejmowanie pracy przez osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, łączenie pracy zarobkowej z pobieraniem renty, nie zgłoszenie do ZUS-u prowadzenia działalności gospodarczej itp.

Składanie donosu

Jeżeli ktoś się zastanawia nad tym jak złożyć donos do ZUS-u tak, aby był on skuteczny, musi pamiętać o kilku sprawach. Nie może być to anonim, sama zaś treść nie powinna dotyczyć jakiejś błahej sprawy, która z punktu widzenia powyższej instytucji nie jest istotna. Osoby decydujące się na wysłanie anonimu muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w takim układzie nie dowiedzą się o dalsze losy pisma, ponieważ nikt im takich informacji nie zechce udzielić. Wskazane jest również, by sprawę opisać szczegółowo i rzetelnie oraz w miarę możliwości dołączyć dowody (czyli powinny to być sprawdzone informacje). Co się zaś tyczy formy, nie ma w tej sprawie odgórnych zaleceń. Zwykle ludzie piszą listy, ale równie dobrze donos można złożyć za pośrednictwem poczty elektronicznej czy telefonicznie.

Przeczytaj również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.