< Wróć

Jak złożyć donos do PIP

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pracodawcy mają wobec pracowników szereg obowiązków jakie nakładają na nich obowiązujące przepisy. Do rzadkości nie należą niestety sytuacje, kiedy to pracodawcy z tych zobowiązań się nie wywiązują. Jeżeli pracownik uzna, że jego prawa zostały naruszone, może złożyć skargę – bądź jak kto woli donos – do Państwowej Inspekcji Pracy, a także skorzystać z porad prawnych udzielanych bezpłatnie przez tą instytucję (poradę uzyskać można osobiście, przez telefon lub drogą elektroniczną). Wiele osób zastanawia się nad tym jak od strony formalnej powinna wyglądać skarga.

Czego dotyczą skargi?

Aby osiągnąć poprzez złożenie donosu pożądane rezultaty, należy o kilku ważnych kwestiach pamiętać. Przede wszystkim fakt naruszenia przepisów przez pracodawcę musi zostać odpowiednio udokumentowany. Najczęściej w tego typu pismach poruszane są takie kwestie jak m. in. nieprawidłowości w umowach, złe warunki pracy, nie przestrzeganie dobowych norm pracy, wypłacanie części wynagrodzenia „pod stołem”, brak ustawowo przewidzianych przerw w pracy etc.  Osoba skarżąca musi się podpisać z imienia i nazwiska – anonimowymi donosami PIP się nie zajmuje. Podpisana skarga zachowuje jednak anonimowość – tzn., że dane skarżącego PIP zachowuje do własnej wiadomości.

Liczą się fakty

Jest zalecane, aby skarga została odręcznie podpisana przez jej autora, chociaż z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać ją faksem lub pocztą elektroniczną. Nieodzowne jest też zamieszczenie na piśmie oznaczenia pracodawcy. Okoliczności sprawy należy opisać konkretnie i rzetelnie, dzięki czemu urzędnicy zyskują szerzy obraz całej sytuacji. Pamiętać trzeba jednak o faktach. PIP ma ściśle określony czas na zajęcie się sprawą. Autor donosu może się zatem spodziewać, że najpóźniej w terminie 30 dni zostanie powiadomiony o tym jakie wyniki przyniosła kontrola. Pracownicy nie powinni ponadto zapominać, iż swoich praw mogą dochodzić przed sądem, lecz w tym przypadku procedury są już o wiele bardziej skomplikowane aniżeli przy składaniu donosu do PIP.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

2condemning


0
Would love your thoughts, please comment.x