< Wróć

Kreatywni księgowi w polskich firmach

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firma doradcza Ernst & Young przeprowadziła Badania Nadużyć Gospodarczych w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w rożnych miejscach na całym świecie, w tym również i w Polsce. Okazuje się, że problemem naszych rodzimych przedsiębiorstw jest przede wszystkim stosowanie tzw. kreatywnej księgowości.

W trakcie badań wykryto, że tylko 20% firm w Polsce stosuje sankcje w razie wykrycia korupcji w swojej organizacji. Niemniej jednak, w znacznie większej liczbie przedsiębiorstw dochodzi do manipulacji wpisami księgowymi i korupcji – czasem na bardzo szeroką skalę.

Nadużycia księgowe są problemem 42% polskich firm, jak wskazuje Badanie Nadużyć Gospodarczych. Doprowadza to do sytuacji, w której wyniki finansowe są lepsze od faktycznej sytuacji finansowej danej organizacji. Średnia dla wszystkich krajów biorących udział w badaniach Ernst & Young wyniosła niewiele mniej niż w Polsce – 38%. Najczęstszymi nadużyciami są: wcześniejsze rozpoznawanie przychodów oraz wciskanie klientom zupełnie zbędnych dla nich produktów, aby osiągnąć wyższą sprzedaż.

Ze spowolnieniem gospodarczym polskie firmy walczą korupcją – przyjmowaniem prezentów czy kopert z pieniędzy. W ten sposób funkcjonuje prawie 40% polskich firm, jak wynika ze wskazań respondentów.

Autor: Wystawianie faktur online

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x