< Wróć

Forma opodatkowania dla taksówkarza

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby świadczące usługi z zakresu przewozu osób jako taksówkarze mogą wybrać jedną z dwóch form opodatkowania. Pierwszą z nich jest rozliczanie się na zasadach ogólnych, zaś druga to ryczałt. Która z nich jest bardziej opłacalna – to już indywidualna kwestia, każdy taksówkarz sam musi przeprowadzić stosowne kalkulacje. W początkowej fazie działalności warto jednakże rozważyć rozliczanie się na zasadach ogólnych, ponieważ daje to prawo odliczania podatku od wydatków poniesionych na cele związane z prowadzeniem działalności takich jak np. zakup samochodu.

Składanie zgłoszeń

Taksówkarz przyjmujący rozliczanie się na zasadach ogólnych powinien pamiętać o tym, iż zmiana formy opodatkowania na ryczałt jest jak najbardziej możliwa, ale pod pewnymi warunkami. Nie wchodzą tutaj w rachubę usługi świadczone przez taksówki bagażowe lub polegające na wynajmowaniu auta z kierowcą. Poza tym decydując się na ryczałt, taksówkarz musi złożyć w urzędzie skarbowym stosowne zgłoszenie (ma na to czas do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego podatnik chce się rozliczać w formie ryczałtu). Co się natomiast tyczy rezygnacji z ryczałtu, to trzeba o tym odpowiednio wcześniej zawiadomić fiskus. Istotnym warunkiem rezygnacji jest konieczność rozliczania się ryczałtem przynajmniej przez 12 miesięcy.

Obowiązki podatnika

Taksówkarze rozliczający się ryczałtem muszą do 25 maja każdego miesiąca składać oświadczenia VAT-12. Podobnie jak pozostali podatnicy są zobligowani do prowadzenia ewidencji do celów podatkowych (zarówno w podatku VAT, jak i w podatku dochodowym). Rozliczanie się ryczałtem ma ten ogromny plus, że taksówkarz nie jest zobowiązany do odprowadzania VAT-u od całej ceny usługi – stawka ryczałtowa wynosi 4 procent (w przypadku zasad ogólnych usługi taksówkarzy są objęte 8-procentowym VAT-em). Na zakończenie jeszcze jedna cenna informacja. Otóż powadzenie opisywanej tutaj działalności oznacza konieczność zaopatrzenia się w kasę fiskalną już od samego początku, a nie po przekroczeniu rocznego limitu obrotów (obecnie jest to 20 tys. zł).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x